Batı Anadolu Serbest Bölgesi Törenle Açıldı

Batı Anadolu Serbest Bölgesi Törenle Açıldı
Yayınlama: 24.03.2024
A+
A-

İzmir Bergama’da 2.3 milyon metrekare alan üzerine kurulu Batı Anadolu Serbest Bölgesi, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın katılımlarıyla 18 Mart 2024 tarihinde törenle açıldı.

Açılışa Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, Ticaret Bakan Yardımcıları Mustafa Tuzcu, Ö. Volkan Ağar ve Mahmut Gürcan’ın yanı sıra İzmir Valisi Süleyman Elban ve özel sektör temsilcileri tarafından katılım sağlandı.

İzmir’in 3’üncü ve Türkiye’nin 19’uncu serbest bölgesi olan Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nde önümüzdeki dönemlerde 200’ü aşkın firmanın faaliyete geçmesi öngörülüyor. Bunun yanı sıra 20 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanması ve yıllık 2 milyar dolar ihracat amaçlanıyor.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat konuşmasında, serbest bölgelerin ihracatı, üretimi, döviz gelirlerini ve istihdamı artırmayı amaçlayan önemli enstrümanlardan biri olduğunu ifade etti.

Bakan Bolat konuşmasının devamında, 548’i yabancı olmak üzere toplam 2.111 firmanın faaliyet gösterdiği 18 Serbest Bölgeden 2023 yılında 12,7 milyar ABD doları ihracat gerçekleştirilerek 100 bin kişiye istihdam sağlandığı aktardı.

Ticaret Bakanı Bolat, Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin lojistik önemini vurgularken, bölgenin hedeflerine yakın zamanda ulaşacağına inandığını belirterek, serbest bölgelerimizde; AR-GE yoğun, yüksek katma değerli, inovasyon ve teknoloji odaklı ekonomik faaliyetlerin artırılmasının başlıca hedefler arasında yer aldığını belirtti.

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.