Zirve’de 4 ülke imza vermedi

Zirve’de 4 ülke imza vermedi
Yayınlama: 11.11.2023
A+
A-

Gazze gündemiyle toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi’nde 11 Arap ülkesi, İsrail’e Altı Gün Savaşı’nın yaşandığı 1967’deki gibi geniş bir ambargo uygulanması önerisini getirdi. Petrol kullanımı, İsrail uçaklarının Arap hava sahasına girememesi, tüm ilişkilerin dondurulması gibi maddelerin yer aldığı öneriyi BAE, Suudi Arabistan, Fas ve Bahreyn kabul etmedi.

1967’de de Arap ülkeleri İsrail’e destek verdiği için Batılı devletlere petrol ambargosu uygulamıştı.İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi’nde 11 Arap ülkesi, Gazze’de katliamlarına devam eden İsrail üzerinde baskı kurmak amacıyla, 1967 yılındaki gibi geniş bir ambargo uygulanması önerisinde bulundu. Önerileri Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Fas ve Bahreyn kabul etmedi.

Gazze Zirvesi’nde İsrail’e ambargo önerisini 4 Arap ülkesi reddetti

Sivil kayıpların önüne geçmek ve bölgede iki devletli çözüm için çalışma başlatmak isteyen 11 Arap ülkesi, İsrail üzerinde baskı oluşturmak amacıyla 5 farklı madde önerisi getirdi. Altı Gün Savaşı’nın yaşandığı 1967 yılında Arap ülkelerince uygulanan petrol ambargosuyla benzeşen öneride şu maddeler yer aldı:
İsrail’e mühimmat sağlamak için

-Amerikan askeri üslerinin kullanılmasının engellenmesi.
-Diplomatik ve ekonomik ilişkilerin dondurulması
-Petrol kullanmakla tehdit etmek
-İsrail sivil havacılığının Arap hava sahasında engellenmesi
-Gazze’ye yönelik saldırının durdurulması talebinin iletilmesi amacıyla Arap bakanlar komitesi oluşturulması
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Fas, Bahreyn tarafından maddeler reddedildi.

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.