Zigana Tüneli’nde liyakatin başarısı: Bolu’nun 5 katı yarı sürede bitti

Koalisyon döneminde 3.140 metre uzunluğundaki Bolu Tüneli 9 yılda tamamlanamamış, AK Parti döneminde bitmişti. 14.476 metre uzunluğundaki Zigana Tüneli ise 6 yılda inşa edildi.

Zigana Tüneli’nde liyakatin başarısı: Bolu’nun 5 katı yarı sürede bitti
Yayınlama: 05.05.2023
A+
A-

Koalisyonlar 9 yılda Bolu Tüneli’ni yapamadı, AK Parti bitirdi. Bolu’nun 5 katı uzunluğundaki Zigana ise 6 yılda ulaşıma açıldı. 

Bolu Dağı, bir zamanlar sürücülerin korkulu rüyasıydı. Tünel inşaatı 80’li yıllarda düşünüldü, ilk kazma ancak 1993’te vuruldu. O dönem pe peşe koalisyon hükümetleri kuruldu, yıkıldı. İnşaat bitmek bilmedi. hatta tünel bir ara patates deposu olarak kullanıldı. AK Parti, 2002’de işbaşına gelince tünel tamamlanıp hizmete açıldı. 

14.4 kilometrelik Zigana Tüneli ise çok daha zorlu bir coğrafyada yer almasına rağmen rekor sürede tamamlandı. Liyakatli mühendislerimizin gururu Zigana, Bolu’nun 5 katı uzunluğunda. Muhaliflerin yargı yoluyla engellemeye çalıştığı bu dev proje, temeli atıldıktan sadece 6 yıl sonra vatandaşların hizmetine girdi.

Avrupa’nın en uzun tüneli Zigana’dan geçen vatandaşlar: Dağın çilesi bitti
Türkiye ve Avrupa’nın en uzun, dünyanın ise 3. en uzun tüneli olan Zigana Tünelinin açılmasının ardından dev projeyi merak eden vatandaşlar çevre illerden gelerek tünelden geçti.

GALERİYE GİT

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.