Motosikletli Jandarma Timleri, Bursa’da

Motosikletli Jandarma Timleri, Bursa’da
Yayınlama: 11.03.2024
A+
A-

Motosikletli Jandarma Timleri, Bursa’da Zorlu Parkurda Eğitimden Geçiyor

Jandarma Genel Komutanlığının sorumluluk alanlarında, emniyet, asayiş ve kamu düzeninin sağlanması için zorlu iklim ve arazi koşullarında görev yapan motosikletli trafik ve asayiş timleri, Bursa’da güçlük seviyesi yüksek eğitimlerden geçiyor.

Türkiye’nin önemli bölümünde birbirinden farklı coğrafi özellikleri bulunan görev alanlarında faaliyet gösteren jandarma ekipleri, kırsaldaki görevlerini yerine getirirken kurumun envanterinde bulunan otomobil, minibüs, motosiklet ve arazi taşıtı gibi devriye müdahale ve trafik araçlarını kullanıyor.

Bu görevler sırasında yaşanabilecek kazaların azaltılması, sürücünün araca tam hakimiyet sağlayabilmesi amacıyla Bursa’da bulunan Jandarma Trafik Okul Komutanlığında birçok ilden personele “Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitimi” veriliyor.

Motosikletli kursiyerler 5 hafta süren eğitim kapsamında teorik olarak sürüş güvenliği, manevra, hareket kabiliyeti, hakimiyet gibi konularda bilgilendirildikten sonra zorlu parkurda ve kırsal arazi şartlarına uygun alanlarda sürüş eğitimi aldı.

Trafik Okul Komutanlığında kursa katılan personelin yer aldığı son eğitimin parkurdaki uygulamalı bölümü, AA ekibince “pilotun gözünden uçuş izlenimi veren” FPV dronla görüntülendi.

Jandarma Trafik Okul Komutanı Jandarma Albay Ercan Yiğit, 2019’da kurulan, “Motosiklet Bölüm Başkanlığı” ile “Trafik Bölüm Başkanlığı” olmak üzere iki alanda faaliyet gösteren okulda, personele farklı kategorilerde 17 ayrı kurs verildiğini söyledi.

Kursların temel amacının, trafikteki can kaybı ve hasarlı kazaları en aza indirmek olduğunu belirten Yiğit, “Jandarma Genel Komutanlığı olarak ‘trafikte sıfır can kaybı’ mottosuyla hareket etmekteyiz. ‘Bir can kaybı bile çoktur’ diyoruz. Sıfıra indirebilmek için büyük bir gayret içindeyiz.” dedi.

Albay Yiğit, çeşitli rütbelerde 2 bin 500’e yakın personelin okulda eğitim aldıktan sonra birliklerinde görevlendirildiklerini kaydederek, “Alanında uzman, sahada görev yaptığı sürece karşılaşabilecekleri sorunlara çözüm bulabilecek personel yetiştirmeyi hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.