İstanbul Valiliği’nden Mimarlar Günü’nde anlamlı çalışma: İstanbul ve Mimar Sinan

İstanbul Valiliği, Mimar Sinan’ı Anma ve Mimarlar Günü’nde anlamlı bir çalışmaya imza attı. Mimar Sinan’ın İstanbul’daki eserleri, Valilik tarafından hazırlanan “İstanbul ve Mimar Sinan” kitabında toplandı.

İstanbul Valiliği’nden Mimarlar Günü’nde anlamlı çalışma: İstanbul ve Mimar Sinan
Yayınlama: 24.04.2023
A+
A-

Osmanlı İmparatorluğu’nun baş mimarı Mimar Sinan’ın eserleri; kullandığı teknikler ve sahip olduğu mimari dehayla zamana karşı meydan okumaya devam ediyor. Birçok kentte bulunan köprü, cami, medrese, han, kervansaray gibi pek çok yapıda imzası bulunan Mimarların Piri Sinan, gün gelmiş azgın sulara köprüler inşa etmiş, gün gelmiş Istanbul’a kemerlerle su taşımıştı. Kuşlar için yuva, cihan padişahları için de ebedi istirahatgahlar yapmış, nice ulu camilerin harcına alın teri dökmüştü. İstanbul’un her köşesinde eserleriyle yaşayan Koca Sinan’ın, gelecek nesilerden sadece tek bir dileği vardı. “Hayırla yåd edilmek.”

İstanbul Valiliği de kentin büyüleyici silüetini belirleyen eserlerde imzası bulunan Sinan’ın eserlerini özel bir kitap haline getirdi. Geçmişten geleceğe ışık tutan ve 4 bölümden oluşan kitapta, Sinan’ın İstanbul’daki eserleri detaylı bir şekilde ele alınıyor.  Kitapta kentteki eserlerin yanı sıra Mimar Sinan’ın Sai Mustafa Çelebi’ ye yazdırdığı Tezkiretü’l Bünyan ve Tezkiretü’| Ebniye adlı eserler de yer alıyor.

Prof. Dr. Şuphi Saatçi’nin kaleme aldığı “İstanbul ve Mimar Sinan” kitabının Yayın Yönetmenliğini İstanbul Valisi Ali Yerikaya üstleniyor. Prof. Dr. Ergun Yolcu, Bülent Günal, Muammer Karadeniz, Banu Karakuş ve Esra Mutlu’nun yayın kurulunda yer aldığı çalışmanın fotoğraflarında Tayfun Karabağ imzası bulunuyor.

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.