Enflasyonla mücadele konulu panel

Enflasyonla mücadele konulu panel
Yayınlama: 23.05.2024
A+
A-

Polonya ve Macaristan Merkez Bankası eski Başkanları, Maliye Hesap Uzmanları Vakfı (HUV) tarafından 29 Mayıs Çarşamba günü düzenlenecek olan “Enflasyonla Mücadele ve Merkez Bankacılığı” konulu panelde enflasyonla mücadele deneyimlerini paylaşacak.

Sunuş konuşmasını HUV Başkanı ve Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren’in, açış konuşmasını ise T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yapacağı panelde merkez bankalarının kurumsal yapıları, gelişen piyasa ülkelerinin enflasyon hedeflemesi uygulamasında karşılaştığı zorluklar mercek altına alınacak.

Yaklaşık 79 yıllık bir geçmişe sahip olan HUV, Cumhuriyetimizin 101. yılında “Enflasyonla Mücadele ve Merkez Bankacılığı” konulu panelde iki değerli merkez bankacısını bir araya getiriyor.

Sunuş konuşmasını HUV Başkanı ve Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren’in, açış konuşmasını ise T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yapacağı panel, 29 Mayıs 2024 Çarşamba günü, 10:30-13:30 saatleri arasında Conrad Bosphorus Hotel’de düzenlenecek.

Deneyimli bankacılar tecrübelerini, görüşlerini ve önerilerini paylaşacak

Bilkent Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden Prof. Dr. Hakan Kara’nın moderatörlüğünü üstlendiği panelin bu yılki konuşmacıları Polonya eski Başbakanı ve Polonya Merkez Bankası eski Başkanı Prof. Dr. Marek M. Belka ile Macaristan Merkez Bankası eski Başkanı András Simor olacak.

Güncel ekonomik sorunların başında gelen enflasyonla mücadelenin tartışılacağı panelde, gerek eski merkez bankaları başkanlarının uygulama perspektifinden, gerekse akademik bakış açısından deneyimli bankacılar tecrübelerini, görüşlerini ve önerilerini paylaşacak.

Para politikalarının maliye politikası ve yapısal politikalarla etkileşiminin değerlendirileceği panelde, merkez bankalarının kurumsal yapıları, gelişen piyasa ülkelerinin enflasyon hedeflemesi uygulamasında karşılaştığı zorluklar, buna yönelik araç tasarımı ve uygun döviz kuru-para politikası bileşimi mercek altına alınacak.

EDİTÖRE NOT:

HESAP UZMANLARI VAKFI HAKKINDA

Maliye Hesap Uzmanları Vakfı (HUV) uzun zamandır ekonomi alanında çeşitli etkinliklerin yanı sıra, seçkin konuşmacıların katıldığı paneller düzenlemekte ve iş, akademi, medya dünyasından birçok seçkin ismi bir araya getirmektedir.

29 Mayıs 1945 tarihinde kurulan ve 2011 yılında hukuki varlığı kaldırılan hesap uzmanlığının ilke ve değerlerini yaşatan HUV’un en önemli misyonunu; 79 yıllık Hesap Uzmanlığının yeniden hayata geçirilmesi olarak belirlemiştir.

HUV, üniversitelerle iş birliği içerisinde bugüne kadar beş, TÜSİAD’la iş birliği içerisinde ise bir kitap yayımlamıştır.

Prof. Dr. Marek M. Belka:

Lodz Üniversitesi’nde ekonomi eğitimi aldı. 1994 yılında profesör oldu. 1997 yılında kısa bir süre Maliye Bakanı ve Başbakan yardımcısı oldu. 1999 yılında Demokratik Sol İttifak’a katıldı. 2001-2002 yıllarında yine Maliye Bakanı ve Başbakan yardımcısı olarak görev aldı. 2004-2005 yıllarında Başbakanlık yaptı. 2005 yılında Demokratik Sol İttifak’tan ayrılarak Demokrat Parti’ye geçti. 2005 seçimlerinde partisi yüzde 5’i geçemeyince milletvekili seçilemedi ve başbakanlıktan istifa etti. Haziran 2010 tarihinde Polonya Merkez Bankası Başkanı olarak atandı.

András Simor:

Budapeşte’de Karl Marks Üniversitesi’nde Uluslararası Finans eğitimi aldı. Macaristan ve uluslararası alanda birçok bankada üst düzey görevler üstlendi. 1997-98’de CA IB Investment Bank Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1999-2007’de Deloitte Macaristan Başkan ve Yönetici Ortak, 1997-1998’de Creditanstalt Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO, 2007-2013’de Macaristan Merkez Bankası Başkanlığı yaptı. 2013-2019 arasında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nda politika başkan yardımcılığı, başkan yardımcılığı ve CFO, kıdemli başkan yardımcılığı, CFO ve COO görevlerinde bulundu.

PROGRAM:

10:30-11:00 Çay/Kahve İkramı

AÇIŞ KONUŞMALARI: 11:00-11:30

Ahmet EREN, Vakıf Başkanı

Mehmet ŞİMŞEK, T.C. Hazine ve Maliye Bakanı

PANEL: 11:30-13:00

MODERATÖR : Prof.Dr. A. Hakan Kara/Bilkent Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü

KONUŞMACILAR: Prof.Dr. Marek M. Belka/ Polonya E. Başbakanı ve Merkez Bankası E. Başkanı,

András Simor/ Macaristan Merkez Bankası E. Başkanı

SORU-CEVAP / PLAKET: 13:00-13:30

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.