Çocuk Hakları Sempozyumu başladı

Çocuk Hakları Sempozyumu başladı
Yayınlama: 25.04.2024
A+
A-

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği tarafından düzenlenen Çocuk Hakları ve Refahı Sempozyumu başladı.

SEMPOZYUM ÇOCUK HAKLARI KONUSUNA OLUMLU KATKI SAĞLAYACAK

25 Nisan 2024 Perşembe günü saat 10.00’da Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonunda başlayan sempozyum açılışında konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, “Bizim çocukluğumuzda çocukların sadece yaşama hakkı vardı sanırım. Bugün ise pek çok konuda olduğu gibi ülkemiz çocuk hakları konusunda da olumlu yönde geliştirme göstermekte ve konunun önemi gerek devletimiz gerekse toplum tarafından daha iyi anlaşılmaktadır. Bu konudaki farkındalığın ve bilincin artırılmasına yönelik her çalışmayı çok değerli buluyorum. Bugün Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirilen sempozyumun da çocuk hakları konusundaki çalışmalara çok olumlu katkılar sağlayacağına tüm kalbimle inanıyorum. Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.” diye konuştu.

AKADEMİSYENLER VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİYLE ELE ALACAĞIZ

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şube Başkanı Fulya Sarvan ise “Çocuk Hakları ve Refahı Projesiyle Cumhuriyetimizin 101. yılında ülkemizde ve kentimizde çocuk haklarını ve refahını tehdit eden konuları akademisyenlerin ve sivil toplum örgütlerinin bilimsel raporlar ve saha çalışmaları yoluyla ele almalarını, bu süreçte üretilen bilgilerin yayılmasını sağlayarak genel toplumsal farkındalığın artmasını, bu konularda iyileştirme talep eden proje paydaşı kurum ve kuruluşların çözümler için birlikte hareket etmelerini sağlamayı amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

AÇILIŞ KONFERANSI

Açılış konuşmalarının ardından Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgin Tiryakioğlu tarafından ‘Çocuk Hakları’ başlıklı açılış konferansı gerçekleştirildi. Konferans sonunda Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şube Başkanı Fulya Sarvan tarafından Prof. Dr. Bilgin Tiryakioğlu’na teşekkür belgesi takdim edildi.

ÇOCUK HAKLARI PEK ÇOK YÖNDEN DEĞERLENDİRİLECEK

İki gün sürecek olan sempozyum birinci gün 3 ikinci gün ise 4 olmak üzere toplam 7 oturum şeklinde gerçekleştirilecek. Farklı üniversitelerden akademisyenlerin ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin konuşmacı olarak katıldığı sempozyumda ‘Çocuk Yoksulluğu ve Çocuk İşçiliği, Çocuk Hakları ve Refahına Çok Yönlü Yaklaşımlar, Çocukların Eğitim Sorunları, Çocuklarda Bağımlılık Sorunları, Çocukların Ruh ve Beden Sağlığı Sorunları, Çocuk İhmal ve İstismarı ve Cinsel İstismar ve Akran Zorbalığı Sorunları’ uzmanlar tarafından değerlendirilecek. Sempozyum 26 Nisan Cuma günü 17.30-18.00 saatleri arasında sempozyumun sonuç bildirgesinin tartışılması ile sonlanacak. 

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.