“Bir numaralı ölüm sebebi Kovid aşısı” haberi yalan çıktı

Twitter’da bir gönderide 2022’deki yüksek ölüm oranlarının sebebinin kovid-19 aşılarının olduğu ve bu iddiayı BBC’nin yayınladığı bir haberle doğruladığı iddia edildi. Vatandaşları tedirgin eden haberin doğru olmadığı ortaya çıktı.

“Bir numaralı ölüm sebebi Kovid aşısı” haberi yalan çıktı
Yayınlama: 24.04.2023
A+
A-

Twitter’da paylaşılan bir gönderi sosyal medyada gündem oldu. Paylaşımda BBC’nin en yüksek ölümlerin 2022’de gerçekleştiği ve bunun da aşı kaynaklı olduğunu yanlışlıkla doğruladığı iddia edildi. Gönderinin devamında ise son 50 yılda en yüksek ölümlerin 2022’de yaşandığı ve bunun sebebinin de kovid-19 aşıları olduğu öne sürüldü. 

Gündem olan Twitter paylaşımına BBC’nin konuyla ilgili yaptığı bir haber kaynak olarak gösterildi.


KANIT YOK

Twitter’da paylaşılan ve birçok insanı tedirgin eden paylaşım sonrası BBC’nin ilgili haberi incelendiğinde yüksek ölüm oranlarının sebebinin “aşılar” olduğunu doğruladığına dair herhangi bir kanıtın olmadığı tespit edildi. Haberde ayrıca, BBC ve ana akım medyanın yüksek ölüm oranlarının sebebinin aşı olduğu bilgisini halktan gizlediği ile ilgili iddiaların yer aldığı ancak, ununla ilgili kesin bir bilginin olmadığı ve sadece iddiaların olduğu belirlendi. 

BBC‘nin ilgili haberinde aşılar ile yüksek ölüm oranlarını arasında bir ilişkinin olduğuna dair herhangi bir kanıt olmadığı görüldü. 

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.