Yazar Eyüp Beyhan’ın kaleminden ” “Modern Türkiye’nin Yüz Düşünürü”

Yazar Eyüp Beyhan’ın kaleminden ” “Modern Türkiye’nin Yüz Düşünürü”
Yayınlama: 05.05.2024
A+
A-

Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel “Modern Türkiye’nin Yüz Düşünürü” eseri yayımlandı.

Yazar Eyüp Beyhan’ın kaleminden çıkan eser, Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyet dönemine geçiş ve Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze düşünce ve eserleriyle katkı sunan aydınları ele alıyor.

Kadim yayınlarından çıkan 5 ciltlik kitapta, tarihin kırılma noktalarında rol üstlenen aydınlara yer veriliyor.

Bakanlık destekli eser

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteklediği, Yazar Eyüp Beyhan’ın, “Modern Türkiye’nin Yüz Düşünürü” eseri 5 cilt olarak Kadim Yayınlarından çıktı. Cumhuriyetin 100’üncü yıl anısına 100 düşünür eserinde, Milliyetçi, İslamcı, sol-sosyalist ve liberal düşünce öncüleri yer alıyor.

Fikir hareketleri

5 ciltlik bu eserde, Osmanlı’nın son yılları, meşrûtiyet döneminden cumhuriyetin ilk yıllarına ve günümüze kadar devam eden 100 yıllık Cumhuriyet tarihimize fikir ve düşünceleriyle katkı sunmuş aydınların fikir hareketlerini, siyasal ideolojilerini okumak mümkün. Bu yönüyle kaynak bir eser konumunda yer alan eserin tamamlanması 3 buçuk yıl sürdü.

Uluslararası alanda etkisini gösteren eser

Eserleriyle Türkiye’de değil aynı zamanda uluslararası alanda da etkisini gösteren düşünürlerin her biri kendi kitlesi üzerinde önemli olmakla birlikte, günümüze bıraktığı düşünceleri, hangi siyasal düşünceden olursa olsun toplum nezdinde bir karşılığı bulunuyor. Bu nedenle kitap, sıradan günlük siyasal meşgalenin ötesinde yapılan analizlerden yola çıkıyor, tarihin kırılma noktalarında yer alan düşünürleri inceliyor.

Edebiyat akımı ve kültürel gelişmeler

Türkiye siyasi alanından, edebiyat akımlarına, iktisadi yansımalardan kültürel gelişmelere kadar suyun başında duran bu düşünürler, 100. yılında Cumhuriyet’in önemli sac ayaklarını oluşturmaları bakımından önem kazanıyor.

Her düşünceden yazar ve usta kalemler

Kitapta, Rıza Nur, Ziya Gökalp, Yusuf Akçura, Nihal Atsız, Hilmi Ziya Ülken, Ahmet Hamdi Tanpınar, Halide Edip Adıvar, Behice Boran, Hikmet Kıvılcımlı, Mehmet Ali Aybar, Yaşar Kemal, Sezai Karakoç, Nurettin Topçu, İoanna Kuçuradi, Necati Öner, Şaban Teoman Duralı, Süleyman Nazif, Mehmet Akif Ersoy, Hasan Basri Çantay, M. Hamdi Yazır, Said Nursi, Abdürrahim Rahmi Zapsu, Mehmed Zahid Kotku, Mahmud Sami Ramazanoğlu, Cemil Meriç, Necip Fazıl Kısakürek, Nazım Hikmet Mehmet Uzun, Fuat Sezgin, Ali Fuat Başgil, Halil İnalcık, Orhan Pamuk, Fikret Başkaya gibi ünlü düşünür ve yazarların hayatları ve eserleri savundukları düşünceleri yer alıyor.

Türk Düşünce Tarihine Büyük Miras

Yazar Eyüp Beyhan, “Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak, Türk düşünce tarihine damga vuran 100 önemli düşünür üzerine eser ortaya koymak, bu isimlere bir vefa göstergesidir. Bu düşünürler, fikirleri ve katkılarıyla Türkiye’nin siyasal, sosyal, iktisadi, kültürel, edebi ve bilimsel gelişimine önemli ölçüde katkıda bulundular. Bu takdimde sadece birkaç isme yer verebilmek mümkündür ancak Türk düşünce dünyasının çeşitliliği ve zenginliği göz önüne alındığında, bu 100 ismin seçimi oldukça kapsamlı ve temsil edicidir. Her biri, kendi döneminde ve sonrasında Türkiye’nin entelektüel ve kültürel mirasına önemli katkılarda bulunan, düşünceleriyle iz bırakan büyük şahsiyetlerdir. Bugün, Türk düşünce tarihine bu büyük mirasın ışığında bakmak, Türkiye’nin geleceğine dair daha derin bir anlayış geliştirmemize yardımcı olacaktır” diye konuştu.

Başarılı kariyer ve eserler

Bazı ulusal gazetelerin yorum ve düşünce sayfalarında, Yerel Siyaset Dergisi, Türkiye Yerel Yönetim Dergisi gibi yayınlara yazılar yazan Yazar Eyüp Beyhan’ın aynı zamanda, Aliya İzzetbegoviç Hayat Hakikat, Hürriyet, Kamu Yönetimi Terminolojisi ve Bir Bilenle Bilge Nesil adlı kitapları bulunuyor.

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.