Türk Dünyası Antalya’da Buluştu

Türk Dünyası Antalya’da Buluştu
Yayınlama: 04.12.2023
A+
A-

Kırgızistan’ın bağımsızlığının 32’nci, Türkiye’nin kuruluşunun 100’üncü yılı ve ve Türk Dünyasının hafızası olan Cengiz Aytmatov’un doğumunun 95. Yıl Dönümü münasebetiyle Antalya’da “Kırgızistan Kültür Günleri” etkinlikleri düzenlendi

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politkası Bakanlığı ve Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nin katkılarıyla Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konsere, Antalya Valisi Hulusi Şahin, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakan Yardımcısı Timurlan Azhymaliev, Kırgızistan Cumhuriyeti Antalya Başkonsolosu Rustam Koshonov, Kırgızistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Lina Sıdıkova, Cengiz Aytmatov’un kız kardeşi Roza Aytmatova, yabancı ülke temsilcileri, Türk Dünyası Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Türk Dünyası’nı Antalya’da buluşturan “Kırgızistan Kültür Günleri” etkinliği  yoğun ilgi vardı. Bu muhteşem etkinlikte kardeş ve dost ülkelerden, Türk diyarlarından, değerli birçok ismi buluşturdu.

Etkinliğin hem Kırgızistan hem de Türkiye için çok anlamlı olduğunun altını çizen Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, Kırgızistan’in bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğunu hatırlattı. Kırgızistan ile Türkiye arasındaki kardeşlik ve dostluk ilişkileri güçlenerek devam ettiğini vurguladı.

Antalya Valisi Hulusi Şahin, “Bizim de ata yurdumuzla gönülden gönüle bir yolumuz var. Dilimiz, kültürümüz bir. Bu akşam bin yıl önce ayrıldığımız ama kalbimizden hiç çıkmayan ata yurdumuzdan bize esintiler getiren Kırgız kardeşlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Kırgızistan’ın farklı ezgilerini eşsiz yorumlarıyla icra eden sanatçılar sanatseverlerin büyük beğenisini topladı. Dans ekipleri misafirlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Dış İlişkiler Sorumlusu Dr. Kürşat Çavuşoğlu

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.