Trafik sorunu OSB de çalışan anneleri işinden etti

Trafik sorunu OSB de çalışan anneleri işinden etti
Yayınlama: 05.12.2023
A+
A-

Antalya Organize Sanayi İş İnsanları Derneği’nin konuğu olan Antalya OSB ve ATSO Başkanı Bahar, her geçen gün artan trafik sorunu nedeniyle Antalya OSB’deki kadın istihdamında ciddi düşüşler yaşanmaya başladığını söyledi

Antalya Organize Sanayi İş İnsanları Derneği (OSİAD), geleneksel üye buluşması toplantısında Antalya Organize Sanayi Bölgesi (Antalya OSB) ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar’ı konuk etti. OSİAD Başkanı Erdal Kılıç ev sahipliğinde gerçekleşen organizasyona Korkuteli OSB Başkan Vekili Osman Bahçe, Akdeniz Sanayi Sitesi Başkanı Mehmet Öztürk, Genç Organize Sanayi Derneği Başkanı Nazlı Sarı Delibaş, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş, Antalya OSB Teknopark ve Antalya OSB Teknik Koleji Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda Bölge sanayicisi katıldı.

KORKUTELİ OSB’NİN TAPULARI ALINDI

ATSO Başkanlığındaki bir yıllık süre içerisinde hayata geçirdikleri projeler ile sürdürdükleri çalışmalar hakkında katılımcılara kapsamlı bir sunum yapan Başkan Ali Bahar, bu bir yılın en önemli çalışmasının Korkuteli Organize Sanayi Bölgesi (KOSB) olduğuna dikkat çekti. KOSB’un kuruluş çalışmalarının, dönemin ATSO Başkanı Çetin Osman Budak tarafından başlatıldığını, fakat son 7 yılda KOSB ile ilgili neredeyse hiçbir çalışma yapılmadığını belirten Başkan Bahar, “8 ay gibi kısa bir sürede Korkuteli OSB’yi önce mermer ihtisas OSB’den karma OSB’ye dönüştürdük, hemen ardından da tabularını aldık. Aynı hız ve kararlılıkla parselasyon ve alt yapı çalışmalarını tamamlayıp 2025 yılı içerisinde ilk fabrikanın üretime başlamasını hedefliyoruz. Bu hedefi gerçekleştirmek için de ne gerekiyorsa yapıp, var gücümüzle çalışacağız” dedi.

AVUKAT BULUNDURMA ZORUNLULUĞUNDA LİMİT ARTIRILDI

Sektörlerin sorunları ile yakından ilgilendiklerini, sektör temsilcilerinden gelen talep, öneri ve şikayetleri zaman kaybetmeden ilgili makama iletip, çözüm için sıkı bir lobi çalışması yaptıklarını söyleyen Başkan Bahar, “Avukat bulundurma zorunluluğu ile ilgili asgari sermayenin artırılmasına ilişkin talebimiz karşılık buldu. 250 bin TL üstü asgari sermayesi olan şirketlere getirilen zorunluluk 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren 1 milyon 250 bin TL ve üzeri olarak düzenlendi. ATSO seçim döneminde, Antalya OSB’nin operatif gücünü, ATSO’nun lobi gücü ile birleştirip kentimize ve ülkemize daha fazla katma değer sağlamak istediğimizi beyan etmiştik. Korkuteli OSB ve avukat bulundurma zorunluluğu gibi konularda geldiğimiz nokta, ‘Antalya OSB’de tek kanatlı meleğiz, ATSO ile çift kanatlı melek olacağız ve Antalya için çalışacağız’ söyleminin hayat bulmuş halidir. Antalya OSB sanayicilerinden ve ATSO üyelerinden aldığımız güç ile Antalya’mıza ve iş dünyamıza daha fazla katma değer sağlamak için tüm gücümüz ile çalışıyoruz” şeklinde konuştu. OSİAD üyesi Bölge sanayicilerine toplantıya gösterdikleri yoğun katılım ve teveccüh için teşekkür eden OSİAD Başkanı Erdal Kılıç, Antalya OSB’nin Türkiye’nin örnek ve öncü OSB’lerinden biri olmasında emeği geçen başta Başkan Ali Bahar olmak üzere tüm yönetim kurulu üyeleri ile Bölge Müdürlüğü çalışanlarına, geçmişte olduğu gibi her zaman, her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

EN BÜYÜK ŞİKAYET TRAFİK

Toplantının ikinci bölümünde sanayicilerin sorularını yanıtlayıp talep ve önerilerini dinleyen Başkan Bahar’a en çok trafik sorunu ile ilgili şikayet ve talep geldi. Lara bölgesinde ikamet eden sanayiciler, Antalya OSB’den evlerine iki saati aşkın sürelerde varabildiklerini söyleyip yaşadıkları trafik çilesine adeta isyan etti. Trafik sorunu ile ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını söyleyen Başkan Bahar, bu sorunun kadın istihdamını da olumsuz şekilde etkilediğini vurguladı. Özellikle Antalya OSB’de çalışan annelerin, trafik nedeniyle çok geç saatlerde evlerine ulaşabildiğini, ulaşım sürelerinin uzaması nedeniyle çocukları ile yeteri kadar ilgilenemeyen kadın çalışanların işten ayrılmak zorunda kaldığını, Antalya OSB firmalarının trafik sorunu nedeniyle hem yetişmiş iş gücünü hem de kadın çalışanlarını kaybettiklerini aktardı.

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.