Tarım da sulama ve elektrik çiftçinin belini bükecek

Tarım da sulama ve elektrik çiftçinin belini bükecek
Yayınlama: 03.07.2024
Düzenleme: 03.07.2024 21:08
A+
A-

Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI; bu yaz döneminde üreticimizin ve çiftçimizin tarla ve bahçelerde kullandığı suya %100’ün üzerinde, tarımsal faaliyetlerle ilgili elektriğe yapılan %30’luk zamları Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya vermiş olduğu soru önergeleriyle de TBMM gündemine taşıdı.

CHP Antalya Milletvekili Cavit ARI; gündemi ilişkin sorunları TBMM ve ülke gündemine taşımaya devam ediyor. Son olarak ülkemiz genelinde İlaç, gübre, mazot, tohum zamlarıyla adeta can çekişen çiftçimizin ve üretecimizin, elektrik ve sulamaya yapılan zamlarla artık üretemez hale geldiğini belirterek çok sert tepki gösterdi.

ÜRETİMİN DESTEKLENMESİ GEREKİRKEN, İKTİDAR ÇİFTÇİLERİN TARLADAN UZAKLAŞMASI İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPMAKTADIR.

Av. Cavit Arı önergesinde; “Yüksek mazot, gübre, ilaç fiyatları altında ezilen çiftçilerimiz her geçen gün yapılan zamlarla daha zor günler geçirmektedir. Üretimin desteklenmesi gerekirken iktidar çiftçilerin tarladan uzaklaşması için elinden geleni yapmaktadır. Batı Antalya Sulama Birliğince yönetilen, Elmalı Ovası’na su temin eden Çayboğazı Barajı sulama ücretleri 2023 yılında önce dekarda 216 TL iken daha sonra Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 110 TL olarak belirlenmişti. Ancak bu yıl 2024 için temin edilen suyun dekar başına 475 TL olarak açıklanması ve desteklerin kesilmesi tarımsal üretime ve çiftçimize büyük zarar verecektir. Aynı şekilde Kumluca ve Korkuteli’nde de çitçimiz ve üreticimiz bu konuda son derece mağdur duruma düşmüş; tarlasından, bahçesinden, toprağından koparılır hale getirilmiştir. Örneğin Kumluca’da Ruhsatlı kuyu 2023 yılında 22,5 TL iken, 2024 Yılında 45 TL’ye çıkarılmış, Ruhsatsız kuyu 277 TL iken 2024 yılında 554 TL’ye Kanal suyu 554 TL’den 1108 TL’ye, Alan dışı ise 1108 TL’den 2216 TL’ye çıkarılmıştır.

Korkuteli’nde ise geçen yıl 200 TL olan su ücreti bu yıl 650 TL ye çıkarılmıştır. Bu da yetmezmiş gibi kartlı sisteme geçiyoruz diyerek maliyetinin kat kat üzerinde 750 TL kart bedeli çiftçimizden istenilmektedir. Tarla ve bahçelerin sulama fiyatlarına ülkemizin neredeyse genelinde, tüm sulama bedellerinde %100’ün üzerinde fahiş zam yapılması çiftçilerin maliyetlerini önemli ölçüde artırmıştır.” Dedi.

İLAÇ, GÜBRE, MAZOT, TOHUM BU KADAR PAHALIYKEN, SULAMAYA %100’ÜN ÜZERİNDE, ELEKTRİĞE İSE %30’LUK YAPILAN ZAMLAR ÇİFTÇİMİZİ ÜRETEMEZ HALE GETİRECEKTİR.

Arı önergesinde; “ İlaç, gübre, mazot, tohum bu kadar pahalıyken birde suya gelen zam ve buna ilaveten EPDK tarafından; enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, elektrik fiyatlarında, mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30 belirlendi. Bu zam kararı, özellikle yaz aylarının yaklaşması ve sulama ihtiyacının artmasıyla birlikte çiftçilerin maliyetlerini önemli ölçüde artıracak ve çiftçilerimiz zaten artan girdi maliyetleriyle mücadele ederken, sulama fiyatlarına ve tarımsal faaliyetlerle ilgili elektriğe yapılan zam ile çiftçilerimizin üretim maliyetlerini daha da yükseltecek; çiftçimiz, üreticimiz artık üretemez hale gelecektir.” Dedi.

. MEVCUT İKTİDARIN TARIM POLİTİKALARI ÇİFTÇİYİ ÜRETİME TEŞVİK EDEN DEĞİL; TAM TERSİ OLARAK ÇİFTÇİYİ TARIMSAL ÜRETİMDEN UZAKLAŞTIRMAKTADIR.

Ekonomik krizle birlikte çiftçinin artan maliyeti çiftçinin üretimden kaçışını hızlandırmaktadır. İktidar, tarımdaki yapısal sorunlara dair kalıcı çözüm üretmek yerine, var olan yapısal sorunların daha da derinleşmesine yol açacak yanlış politikalarda ısrarını sürdürmektedir. Mevcut iktidarın tarım politikaları çiftçiyi üretime teşvik eden değil tam tersi olarak çiftçiyi tarımsal üretimden uzaklaştırmaktadır.” Dedi.

AV. CAVİT ARI; SORU ÖNERGESİNDE TARIM VE ORMAN BAKANI İBRAHİM YUMAKLI’YA;

1. Zaten üretimden yeterli verimi sağlayamayan çiftçimize, zor günler yaşatan bu zam kararlarının alınırken çiftçilerin maliyet artışları neden dikkate alınmamaktadır ve ivedi olarak alınan zam kararlarının geri alınması ve desteklerin artırılarak devam ettirilmesi elzemdir. Bu konuda bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

2. Sulamaya ve elektriğe dair son yapılan zamlardan sonra çiftçimizin üretimde ve tarımsal sulamaya ulaşmada zorlanması üretim kalitesini etkileyecektir, bu konuda nasıl bir önlem almayı düşünüyorsunuz?

3. Çiftçilerimiz tarımsal üretimde büyük oranda destek alması gerekirken; mazot, gübre, ilaç fiyatları altında ezilen ve tarım kredilerini ödeyemeyen çiftçilere, tarımsal üretime dair fahiş zamların yapılmasındaki amaç ve bu aşırı fiyat artışının gerekçesi nedir?

4. Bazı çiftçiler bu yapılan son zamlarla tarlalarını ve bağlarını sulamamayı düşünmektedir. Bu anlayış neticesinde tarımsal üretim durursa, bu açığı nasıl kapatmayı düşünüyorsunuz?” diye sorarak önergesini TBMM Başkanlığına ver

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.