Limak Çimento hidrojen içerikli karbon-nötr yakıt kullanımına geçecek

Limak Çimento hidrojen içerikli karbon-nötr yakıt kullanımına geçecek
Yayınlama: 01.07.2024
A+
A-

Türkiye’de bir ilk: Limak Çimento hidrojen yakıtlı çimento üretim testlerini başarı ile gerçekleştirdi.

Limak Çimento 2030’dan itibaren hidrojen içerikli karbon-nötr yakıt kullanımına geçecek

Limak Çimento ve Fransa merkezli dünya devi Air Liquide, Türkiye’de çimento sektöründe karbon sıfır üretime geçilmesi için yeşil hidrojen ekosisteminin geliştirilmesi amacıyla stratejik ortaklık kurdu. Hidrojen karışımlı ilk yakıt beslemesi, Limak’ın Ankara’daki çimento fabrikasında başarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye çimento pazarında lider konumda olan Limak Çimento, karbonsuzlaştırma yol haritası hedefleri kapsamında da Türk Sanayisine öncülük edecek çalışmalar sürdürüyor. Düşük karbonlu yakıt ve yenilenebilir enerji kullanımına yönelik yatırım ve ARGE faaliyetlerini sürdüren Limak Çimento, endüstri ve sağlık sektörüne yönelik gazlar, teknolojiler ve hizmetler alanında bir dünya lideri olan ve şu an 72 ülkede faaliyet gösteren Air Liquide ile hidrojen teknolojileri alanında stratejik iş birliğine gitti.

Türk çimento sektöründe ilk

Limak Çimento’nun, Polatlı Anka fabrikasında gerçekleştirilen test fazında, hidrojen karışımlı yakıt çimento döner fırınında başarıyla test edildi. Türkiye çimento sektöründe bir ilk olan projede, test yakıtı olarak Air Liquide tarafından sağlanan ve gelecekte yeşil hidrojene dönüştürülebilecek ‘gri hidrojen’ kullanıldı. Bu sayede Türkiye’de ilk kez hidrojen karışımlı yüzde 50 iklim-nötr bir yakıt karışımı test edildi. Uygulama aynı zamanda çimento döner fırın ana brülörü yerine giriş yanma odasına hidrojen içerikli karbon nötr yakıt beslemesi yönü ile de dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

2050’ye giden yolda büyük adım

Proje, Avrupa’yı 2050’de iklimi nötr hale getirmeyi amaçlayan Avrupa Yeşil Mutabakatı’nda yer alan çimento sektörünün 2050 net sıfır hedefine ulaşmasında önemli bir adım. Uygulama Limak Anka Çimento Fabrikasının tüm fırın sistemi için kalıcı olarak kullanıldığında, karbon bazlı kömür ve benzeri fosil yakıtların kullanımına kıyasla yıllık 180 bin ton karbon emisyonu düşümü sağlanacak.

Uygulamayla, Limak Çimento’nun tüm fabrikalarında iklim nötr yakıtların kullanımı hayata geçirildiğinde ise yıllık 700 bin ton karbondioksit (CO2) azaltımı hedefleniyor.

Başarı ile gerçekleştirilen denemenin ardından düzenlenen etkinlikte projenin katkılarına ve şirketin hedeflerine değinen Limak Çimento Global CEO’su Erkam Kocakerim şunları söyledi:

“Bu yatırımın amacı, çimento fırınlarımızda hidrojenin güvenli ve etkin kullanım teknolojilerini deneyimlemek ve alternatif yakıt ikame oranını artırmak. Toplamda 7 entegre çimento fabrikamızdaki fırınları 2030 ila 2035 yılları arasında net sıfır yakıt karışımı ile çalıştırmayı hedefliyoruz. Bu denemenin, Türkiye çimento sektöründe ilk olması bakımından büyük önem taşıdığına ve ortaya çıkan olumlu sonuçlarının ülkemizde hidrojen ekosisteminin hızla gelişimine katkı sağlayacağına inanıyorum. Çünkü başarılı bir yeşil hidrojen ekosisteminde, üretim teknolojisi kadar arz-talep döngüsü ve ölçeği de mühim. Hidrojen teknolojilerine dair proje çalışmalarımız yeni fazlar ile devam edecek” dedi.

Air Liquide Genel Müdürü Souhel Bousta bu değerli iş birliği için,

“Limak Çimento’nun dekarbonizasyon yolculuğuna eşlik etmekten memnuniyet duyuyoruz. Hidrojen, enerji ve sanayinin dönüşümünde kilit bir rol oynayacak. O sebeple bunun gibi iş birlikleri tüm ekosistemin geliştirilmesi için büyük önem taşıyor” dedi.

Limak Çimento Hakkında

Güney Doğu’dan Kuzey Batı’ya yayılan 10 çimento fabrikası ile Türkiye çimento pazarında lider konumda olan Limak Çimento, iddialı karbonsuzlaştırma yol haritası hedefleri kapsamında 2030 yılına kadar 250 MW yenilenebilir enerji kurmayı hedefliyor. Limak Çimento, Ankara’da kurulu Ar-Ge ve İnovasyon merkezinde 30 araştırmacısı ile yürüttüğü yirmiye yakın proje ile yeşil dönüşümün global liderleri arasında yerini almayı hedefliyor. Yeşil hidrojen üretmek için elektrolizörler kurmayı ve 2030-2035 yılları arasında net sıfır yakıt karışımına ulaşmayı planlayan Grup, CO2 emisyonlarını 2030 yılında ton çimento başına 498 kg’a düşürmeyi ve 2050 yılından önce net sıfır şirket olmayı hedefliyor. Yeşil inşaat teknolojileri alanında da pek çok farklı Ar-Ge çalışması yürüten Limak Çimento, geçtiğimiz yıl Global ve Türk çimento üreticileri içinde3D beton yazıcı harçlarını pazara sunan ilk üretici oldu. Limak Çimento’nun Türkiye, Mozambik ve Fildişi olmak üzere 3 ülkede çimento fabrikaları ve beton tesisleri bulunuyor.

Air Liquide Hakkında

Endüstri ve sağlık sektörüne yönelik gazlar, teknolojiler ve hizmetler alanında bir dünya lideri olan ve 72 ülkede faaliyet gösteren Air Liquide, 4 milyondan fazla müşteriye ve hastaya hizmet veriyor. Grup, özellikle hidrojen ile iklim ve enerji dönüşümüne yönelik geliştirdiği çözümlerle, sağlık, dijital ve yüksek teknoloji alanlarında faaliyetlerini sürdürüyor. 20 yılda dünya çapında 200’den fazla hidrojen istasyonu kuran Air Liquide, sadece hidrojen üretimi için değil, aynı zamanda Cryocap™ teknolojisi ile CO2 yakalama teknolojileri geliştirmeye devam ediyor. Grup bu teknolojiyle işletmelerin maliyetini düşürmeyi ve enerji arzının büyük talebini azaltmayı amaçlıyor.

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.