Korkuteli Kızılaliler göletinde çalışma sürüyor

Korkuteli Kızılaliler göletinde çalışma sürüyor
Yayınlama: 07.12.2023
A+
A-

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Antalya Korkuteli Kızılaliler Göletinde çalışmalar devam ediyor. Gövde dolgusu imalatının devam ettiği projede % 92 fiziki gerçekleşme oranı aşılırken DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, projeyi bitirmek için adeta zamanla yarıştıklarını söyledi.

Kızılaliler Göletinde şu anda gövde dolgusu imalatının devam ettiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “inşaatta ulaşım yolları, dolusavak ve derivasyon kondüvisi imalatlarını bitirdik. 495 bin m3’lük gövde dolgusunun ise % 92’sini tamamladık. Çalışmalarımız yıl sonuna kadar aralıksız devam edecek. 2023 yılı içerisinde projeyi bitirip, gölette su tutmayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

default

Antalyalı üreticilere yılda 19 milyon lira ek gelir

2 040 dekar araziye can suyu verecek Kızılaliler Göletinin bölge tarımı için büyük önem taşıdığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA “Gölet sayesinde modern sulama ile tanışacak 2 040 dekar arazide sulama maliyetleri düşecek, verim artacak. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çiftçimiz farklı ürünler ekip, dikebilecek. Kazançları artacak. Antalyalı üreticiler, 2023 yılı rakamlarıyla yılda yaklaşık 19 milyon lira daha fazla kazanacak” dedi.

default

877 bin m3 su depolayacak

Temelden yüksekliği 32 metre olarak projelendirilen Korkuteli Kızılaliler Göletinin gövdesi homojen dolgu tipinde projelendirildi. 877 bin m3 depolama hacmine sahip olacak baraj, 2 040 dekar araziye can suyu verecek.

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.