Kepez’den kadınlara ikinci el emeği çarşısı

Kepez’den kadınlara ikinci el emeği çarşısı
Yayınlama: 10.08.2023
A+
A-

Kepez Belediyesi, el becerilerini ekonomik bir değere dönüştürmek isteyen hanımlar için ikinci el emeği çarşısını da açıyor. Kepez Kent Meydanı’na el emeği çarşısı kuruluyor.

Kepez Belediyesi, ekonomik hayatın içerisinde olmak isteyen hanımlara yönelik projelerine yenilerini ekliyor. Antalya Kepez Meslek Kursları(AKMEK) ile binlerce hanıma meslek ve sanat eğitimi sunan Kepez Belediyesi, ilçede kadın kooperatiflerinin kurulmasına da ciddi bir destek verdi. Kepez Belediyesi, düzenlediği Kadın Kooperatifleri Festivaliyle de, girişimci hanımlara ürünlerini pazarlama imkânı sunuyor. Hem AKMEK kursiyerlerinin hem kooperatiflerin, ürettikleri ürünleri ekonomik bir değere dönüştürebileceği çarşı talebi de karşılanıyor.

Kepez Kent Meydanı’na el emeği çarşısı Kepez Belediyesi, bu talebi karşılamak amacıyla 2017’de Dokumapark’daki Sanat Sokağı’nda kalıcı bir el emeği çarşısı kurmuştu. Hanımlar, bu çarşıda, ‘el emeği göz nuru’ ürünlerini satabilme imkânı buluyor. Kepez Belediyesi, hanımların ikinci çarşı talebini de Kepez Kent Meydanı’nda karşılıyor. İlçenin merkezine kazandırılan ve festivaller ile çeşitli etkinliklere ev sahihliği yapan meydana, kalıcı bir el emeği çarşısı kuruluyor. Çarşı da 7 adet satış standı bulunuyor. Kent Meydanı El Emeği Çarşısı, AKMEK kursiyerleri ile kadın kooperatiflerinin kullanımına tahsis edilecek.

“Aile ekonomisine katkı sağlayacaklar” Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de çarşının kurulacağı alanda incelemelerde bulundu. Başkan Hakan Tütüncü, kadın emeğinin ekonomik bir değere kavuşması için önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. AKMEK’le hanımları, meslek ve sanatla buluşturduklarının altını çizen Başkan Tütüncü, açıklamasında şunları kaydetti: “Hanım efendilerin meslek ve sanat eğitimi almalarına önem verdik. Bu konuda hanımları destekledik ve teşvik ettik. Belediye olarak kadın kooperatiflerimizden, kursiyerlerimizden satın almalar yaptık. Kepezli kadınlarımızın, ürünlerini Türkiye’nin değişik pazarlarında satabilmelerini sağladık. Kadınlarımızın üretmiş oldukları el emeği göz nuru ürünlerini

pazarlayabilecek alanları oluşturmaya da önem verdik. DokumaPark’ta geçtiğimiz yıllarda el emeği çarşısı kurmuştuk. Kadın emeğinin ekonomik bir değere kavuşması anlamında ikinci el emeği çarşısını da Kepez Kent Meydanı’na kuruyoruz. Hanımefendiler, bu çarşımızda ürünlerini satarak, aile ekonomisine katkı sağlama imkânı bulacak. “

Tütüncü, Kepez Kent Meydanı El Emeği ve Sanat Çarşı’nı önümüzdeki günlerde hizmete açacaklarını da sözlerine ekledi. .

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.