Isparta’da Üniversite Yaşamı

 Isparta’da Üniversite Yaşamı

Birçok öğrencinin bu şirin şehrin Antalya’nın hemen kuzeyinde yer almasından dolayı büyük umutlarla geldiğini ancak zamanla gerçekle yüzleştiğini söylemekte fayda var. Yaz ve bahar aylarında eğlenceli geçen hayatın sonunda kışın bastıran soğuk ve birçok ev sahibinin öğrencilere ev vermek istememesinden kaynaklı olarak biraz zor zamanlar yaşayabilirsiniz.

Ancak moral bozmaya gerek yok, zira şehir merkezinde apartman sayısı oldukça fazla ve ev bulmak o kadar da zor değil. Önceden söyleyelim, aileye ayrı, öğrenciye ayrı fiyat veren en sahipleriyle karşılaşmanız çok yüksek bir ihtimal, duruma kendinizi buna hazırlamanızda fayda var. Ayrıca ilk yılında apartmanda kalmak istemeyen kişiler için ise KYK dahil birçok yurt imkânı da mevcut.

 

Şehirde gezmek, dolaşmak isteyen kişiler içinse Meşhur Kafeler Caddesi, Iyaşpark ve Centrum Garden alışveriş merkezleri bulunmakta. Öğrencilerin birçoğunun kafeler caddesinde gezmesinden dolayı her gittiğinizde başka bir tanıdık ile karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek. Iyaşpark da Centrum Garden’a oranla daha fazla insana ev sahipliği yapıyor.

Henüz yeni kurulmuş olması ve sisteminin tam olarak oturmamasından kaynaklı olarak Centrum Garden, daha az insan bulundursa da orayı gezmekte de yarar var.

Üniversite hariç şehrin hemen her yerine ister yürüyerek ister bisikletle rahatça gidebilirsiniz. Üniversitesinin neredeyse şehrin dışında olmasından dolayı ise ilk etapta gözünüz korkabilir, ancak korkmaya gerek yok, çok sık geçen halk otobüsleriyle okulunuza rahatça gidebilirsiniz. Şehrin esnafı da neredeyse asker ve öğrenciden kazancını sağlamakta, bu nedenle öğrenci indirimiyle çok karşılaşamayabilirsiniz, hatta belki de bu durum size zam yapılmasına bile neden olabilir.

Kampüsü ikiye ayıran, şehirlerarası bir yol mevcut. Bu iki kampüs ise birbirine bir köprü ile bağlanmış durumda. Batı kampüsünde mimarlık, mühendislik gibi fakülteler yer alırken, Doğu kampüsünde daha çok yeşil alanla karşılaşabilirsiniz. Ancak yaşam doğu kampüsünde. Okulda birde 19 Mayıs afişi bulunmakta, neredeyse bütün konserlerin verildiği bu bölüm okulun adeta kalbi vaziyetindedir. Ayrıca bu kampüste kütüphane ve yemekhane bulunuyor. Okulun kütüphanesi ise oldukça büyük ve sürekli olarak kalabalık. Vize ve final dönemleri yer bulmakta güçlük çekebilirsiniz zira sabahlayanların sayısı oldukça fazla. Bazı saatlerde çay ve çorba ikramı da mevcut. Son olarak ise okulda dünya standartlarında bir olimpik havuz da bulunmakta.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın