Geleceğin Piyanistleri Festivalde Buluştu

Geleceğin Piyanistleri Festivalde Buluştu
Yayınlama: 04.12.2023
A+
A-

Denizli’de piyano eğitimi alan 6-14 yaş arası çocuklar Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi’nin düzenlediği 8. Piyano Festivali’nde buluştu.

500 çocuğun piyano çalarak performans sergilediği festivalin onur konuğu ise ünlü piyano sanatçısı Türev Berki oldu.

Her şey bir çalgı çalmayı öğrenmenin kişiye neler kazandırdığının bilinciyle başladı. Piyanonun tınıları onları büyüledi ve hissettirdikleriyle ruhlarına işledi. Piyano eğitimi hem onların duygu dünyasına güzellikler kattı hem de kişisel ve bilişsel gelişimlerine katkı sağladı. Hayatlarında bir çalışma disiplini oluşturdu. Çalarken zevk aldılar, mutlu oldular. Denizli Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi’nin 6-14 yaş grubu piyano eğitimi alan çocuklar için düzenlediği festivalde ise öğrendiklerini sergileme fırsatı buldular, hayalleri gerçeğe dönüştü.

Nitelikli müzik ve resim eğitimi ile yıllardır ülkemize çok değerli sanatçılar ve öğretmenler kazandıran Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi’nin Cumhuriyetin 100. Yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği 8. Piyano Festivali bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Ünlü Piyano Sanatçısı Türev Berki’nin de katılım sağladığı festivalde, ortak tutkuları piyano olan 6-14 yaş arası 500 çocuk performans sergiledi. Festivalde çocuklarla birlikte aileleri de büyük heyecan yaşadı.

Festivalin açılışında konuşan okul müdürü Sinan Demircan, Piyano Festivaline her yıl daha geniş katılım olduğunu belirterek, Denizlililerin festivale olan ilgisinden son derece memnun olduğunu dile getirdi.

Festivalin açılışına; aileler, festivale destek olan kurumların başkanları, öğrenciler, öğretmenler ve Denizlili müzikseverlerden oluşan kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. Koro Şefi Sevgi Utma yönetiminde Okul Korosunun seslendirdiği iki eser ile başlayan festival, Almina Kabakçı, Aslı Bilge Aslan ve Ece Ermiş’in piyano ile icra ettikleri eserler ile devam etti. Daha sonra festivalin bu yılki onur konuğu olan Müzikolog ve Piyanist Prof. Dr. Türev Berki sahne aldı. Piyano Festivaline uzun yıllardır verdiği desteklerle takdir gören Prof. Dr. Berki izleyicilerden büyük alkış aldı.

Açılış programının ardından festival; aylar öncesinden heyecanla hazırlık yapan ve eser çalışmaya başlayan öğrencilerin performansları ile devam etti. 5 gün süren piyano festivalinde 500 çocuk birer birer ailelerinin ve davetlilerin karşısında piyano çalarak performans sergilediler. Festivale katılan tüm öğrencilere okul yönetimi tarafından sertifika verilirken, çocukların bu özel günleri fotoğraflarla ölümsüzleştirildi.

Müzikolog ve piyanist Prof. Dr. Türev Berki de anlamlı bir gala resitaliyle festival coşkusunu taçlandırdı. Türev Berki; Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki resitalinde Cumhuriyetimizin 100. yılına ithafen ‘’Cumhuriyetle 100 100’e‘’ hitabı ile Muammer Sun, Ahmed Adnan Saygun, Mithat Fenmen ve Mert Karabey gibi Türk bestecilerinin eserlerinden örnekler icra etti.

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.