Emekli’ye zam netleşti !

Emekli’ye zam netleşti !
Yayınlama: 08.12.2023
Düzenleme: 08.12.2023 00:39
A+
A-

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiriyor. Emekliye zam düzenlemesi için 1 aydan az bir zaman kaldı. 5 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı zammı yüzde 33,66 olarak netleşti.

Nihai emekli zammı Ocak ayı başında TÜİK’in Aralık ayı enflasyon rakamını duyurması sonrası netleşecek. Emekli kök maaş zammı ile en düşük emekli maaşı için düzenleme geliyor

Son dönemde hükümet enflasyon verilerinin üzerinde bir de refah payı uyguluyor. Ayrıca emekliler için belirlenen taban maaş ile düşük aylıklara sosyal bir destek yapılarak yükseltiliyor. Bu yıl da enflasyon oranlarının üzerinde hem emeklilere hem de asgari ücrete bir refah payının eklenmesi gündemde. Bu oranın ne kadar olacağı ise değişik formüllerle hazırlanıyor.

TÜİK kasım ayı enflasyonunu açıkladı. Buna göre de 5 aylık enflasyon yüzde 33,66 oldu Sabah’ta yer alan habere göre; SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl Ocak ve Temmuz aylarında 6 aylık enflasyona göre artış alıyor. Bu oran SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına yansıtılıyor. Son yıllarda Hükümet 6 aylık enflasyonun üzerine mutlaka refah payı da ekledi. Böylece emeklilerin artışı enflasyonun hep üzerinde oldu.

Bu yılın Ocak ayında yüzde 15 çıkan 6 aylık enflasyon yüzde 30’a tamamlanırken, Temmuz ayında yüzde 17’lik 6 aylık enflasyon yüzde 25’e tamamlandı. Böylece bu oranlarda zamlar yapıldı. 2024 yılının ilk 6 ayı için ise üçlü bir zam formülü masada bulunuyor.

Öncelikle yüzde 38-40 bandında çıkan 6 aylık enflasyonun yüzde 50’ye tamamlanması ve zam oranının bu şekilde uygulanması bekleniyor. Bunun dışında son dönemde uygulanan taban maaşların da artırılması gündemde.

Son olarak 7.500 TL yapılan taban maaşın da 10 bin-11 bin bandına çıkartılması planlanıyor. Böylece bu rakamın altındaki tüm maaşlar Hazinenin yapacağı seyyanen destek ile taban maaşa tamamlanacak.

Üçüncü bir formül olarak da taban maaşa tamamlanan kök aylıklarda seyyanen bir iyileştirme yapılması. Bu formül de masada bulunuyor. Buna göre artış en düşük aylıklardan başlayarak kademeli olarak yapılacak.

Bütün bu ek artışlar Ocak ayında 6 aylık enflasyonun belli olmasından sonra yasal düzenleme ile gerçekleştirilecek. Böylece emekliler Ocak ayındaki maaşlarını yeni oranlar üzerinden artırılmış olarak alacak.

Emekli Sandığı emeklileri ve memurlar da diğer emeklilerde olduğu gibi Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki artış alıyor. Bu artışlar Toplu Sözleşme zamları olarak yapılıyor. Memurlar ve memur emeklileri ayrıca 6 aylık enflasyona göre fark da alıyor. 5 aylık enflasyonun yüzde 33.66 çıkmasından sonra memurlar ve memur emeklilerinin yeni zam oranı yüzde 15’lik toplu sözleşme artışıyla yüzde 45’e ulaştı.

Aralık enflasyonu ile birlikte bu rakamın yüzde 49-50 bandına çıkacağı hesaplanıyor. Emekli memurlar ve memurlar için uygulanacak artış böylece yüzde 50’yi bulacak. Son zam döneminde memurlara 8.077 TL’lik seyyanen bir artış yapılmış ve en düşük maaş 22 bin liraya çıkartılmıştı.

Yüzde 50 oranında yapılacak bir artış ile bu rakam 33 bin lirayı bulacak. Temmuz’da refah payı ile birlikte diğer emekliler gibi yüzde 25 zam alan memur emeklilerinin zam oranı da yüzde 50’yi bulacak.

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.