Dünyanın ilk halısının desenleri eski koltuğa işlendi

Dünyanın ilk halısının desenleri eski koltuğa işlendi
Yayınlama: 23.07.2023
A+
A-

AKMEK’te dünyanın ilk halısının desenleri eski koltuğa işlendi

Antalya Kepez Meslek Eğitim Kurslarında(AKMEK), Arkeoloğlara göre M.Ö 3-5 yüzyıla ait olduğu düşünülen Dünyanın bilinen ilk halısı ve aynı zamanda düğümlü ilk halısı olan ‘Pazırık Halısı’nın desenlerinin emek emek işlendiği eski koltuk kıymetli bir sanat eserine dönüştürüldü. 1 santimetrede 36 düğüm atılan koltuğun el işçiliği tam 2 yılda tamamlandı.

AKMEK’in 12. Geleneksel Yıl Sonu Sergisi muaazzam bir el emeği örneğine ev sahipliği yapıyor. Mimar Sinan Kongre Merkezi’ndeki sergide, birbirinden eşsiz el emeği ürünlerinin arasında yer alan Pazarık desenli koltuk büyük ilgi çekiyor. Eski bir koltuk, Arkeoloğlara göre M.Ö 3-5 yüzyıla ait olduğu düşünülen Dünyanın bilinen ilk halısı ve aynı zamanda düğümlü ilk halısı olan ‘Pazırık Halısı’nın desenleri işlenerek, kıymetli bir sanat eserine dönüştürüldü.  1 santimetrede 36 düğüm atılan koltuğun el işçiliği tam 2 yılda tamamlandı.

KOLTUĞUN İŞLEMELERİ 2 YILDA TAMAMLANDI

Pazarık Halısı desenlerinin işlendiği koltuğunun çok ince işçilikle dolu bir el emeği ürünü olduğunu belirten AKMEK El Sanatları Teknolojisi Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Leyla Karasu Memiş, “Eski koltuğu önce temizledik. Boya yapmadık. Özelliği kaybolmasın diye zımparalanarak temizlenip yağlanma yapıldı. Hazeran’la arkası kaplandı. Üzerine işlenecek işlemenin bir hikayesi olmasını istedik. Dünyanın ilk halısı ve ilk düğümlü halısının desenleri ganaviçeye çevrildi.Renklere sadık kaldığımız koltuğumuzun işlemelerini öğrencimiz Atiye Delibaş ile birlikte tam 2 yılda tamamladık. Süreç çok meşakatli ve yorucu olsada ortaya çıkan güzellik bizleri çok mutlu etti.

PAZARIK HALISI

Arkeoloğlara göre M.Ö 3-5 yüzyıla ait olduğu düşünülen Dünyanın bilinen ilk halısı ve aynı zamanda düğümlü ilk halısıdır. Kareye yakın dörtgen biçimindedir. Bu dörtgen yapı, Eski Türklerin ve bir çok bozkır ulusunun dünyayı dört köşe olarak algıladıklarından ve dört yön belirlediklerinden dolayıdır. Pazarık halısı; bitkisel ve geometrik motifler ile birlikte hayvan ve insan figürleride kullanılarak dokunulmuştur. Pazarık halısında bulunan motiflerden birisi de ata binen insan motifleridir. Atın kuyruğunun bağlanmasının işlendiği bu motifler Ön Türklerden Tatalara yüzyıllarca devam etmiş bir gelenektir. Hala bir çok türk boyu atlarını kuyruklarını  bu şekilde bağlamaktadır.

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.