Dolandırıcıların hesaplarında 11 milyar ele geçirildi

Dolandırıcıların hesaplarında 11 milyar ele geçirildi
Yayınlama: 01.07.2024
Düzenleme: 01.07.2024 16:44
A+
A-

19 İlde “SİBERGÖZ-48” Operasyonu ile 65 Şüpheli Yakalandı

İçişleri Bakan Ali Yerlikaya, 19 ilde “Nitelikli Dolandırıcılık ve Çevrimiçi Çocuk Müstehcenliği” suçlarına yönelik Jandarma tarafından düzenlenen “SİBERGÖZ-48” operasyonlarında hesaplarında toplam 11 milyar 400 milyon TL işlem hacmi bulunan 65 şüphelinin yakalandığını açıkladı.

Bakan Yerlikaya, bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanlara göz açtırılmayacağını belirterek, Kara Vatan’da olduğu gibi Siber Vatan’da da sanal devriyelerin 7 gün 24 saat görevlerinin başında olduğunu vurguladı.

Operasyonun Detayları

Jandarma Genel Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, İl Jandarma Komutanlıkları tarafından; Trabzon ve Aydın merkezli Adana, Ankara, Batman, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Mardin, Mersin, Sivas, İstanbul, Iğdır, Giresun, Kastamonu, Muğla, Van ve Zonguldak olmak üzere 19 ilde “SİBERGÖZ-48” operasyonları gerçekleştirildi.

Trabzon Operasyonu

  • Trabzon İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda, Trabzon merkezli olarak Adana, Ankara, Batman, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Mardin, Mersin ve Sivas’ta düzenlenen operasyonlarda; sosyal medya üzerinden “Kısa Vadede Yüksek Kazanç” vaadiyle vatandaşları dolandırarak haksız kazanç sağladığı tespit edilen 33 şüpheli yakalandı.

Aydın Operasyonu

  • Aydın İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda, Aydın merkezli olarak İstanbul, Iğdır ve Mardin’de düzenlenen operasyonlarda; sosyal medya platformları üzerinden oluşturdukları sahte hesaplarla vatandaşların kişisel bilgilerini kullanarak sahte dava, uzlaşma ve icra evrakları oluşturup, “Avukatlık Bedeli, Dava Kapama Bedeli veya Uzlaşma Bedeli” adı altında dolandırıcılık yaptığı tespit edilen 9 şüpheli yakalandı.

Çevrimiçi Çocuk Müstehcenliği Operasyonları;

  • Adana, Ankara, Eskişehir, Giresun, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Mersin, Muğla, Van ve Zonguldak İl Jandarma Komutanlıkları Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerince düzenlenen operasyonlarda; çocuklara ait cinsel içerikli, müstehcen fotoğraf ve videoları bilgisayarlarına depolayan ve paylaşarak “Çevrimiçi Çocuk Müstehcenliği” suçunu işledikleri tespit edilen 23 şüpheli yakalandı.

Operasyonlar sonucu çok sayıda bilgisayar, telefon, sim kart, taşınabilir bellek ve banka/kredi kartı ile soğuk kripto cüzdanı ele geçirildi.

Bakan Yerlikaya, operasyonları gerçekleştiren kahraman jandarmayı tebrik ederek, “Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle” dedi.

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.