Basın toplum adına denetleme yapar

Basın toplum adına denetleme yapar
Yayınlama: 23.07.2023
A+
A-

Çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, toplumun yapılanmasında ve gelişmesinde dördüncü kamusal güç olarak büyük rol oynamaktadır. Basın; meslek ilkeleri ve kişilik haklarına saygı çerçevesinde tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, halkın haber alma ve bilgi edinme hakkını sağlamada, kamuoyu oluşumunda, kamu hizmetlerinin toplum adına denetiminde büyük bir güce sahiptir.

Türk Basını; tarihin her döneminde milletin gözü, kulağı, sesi olma ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini, ilkeli ve tarafsız gazetecilik anlayışı içerisinde başarı ile yerine getirmiştir. Kamuoyu oluşumunda büyük bir güce sahip olan basının bu gücünün en güzel örneği de son yıllarda asrın felaketini yaşadığımız depremler, seller ve yangınlar esnasında kamuoyunun hızlı bir şekilde bilgilendirilmesi ve dayanışma sağlanması, felaketlerin yaralarının çok hızlı şekilde sarılması noktasında açıkça görülmüştür.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün, “Basın, Milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, hulasa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir” ifadesi basının toplumu aydınlatması bakımından üstlendiği misyonu en güzel şekilde açıklamaktadır.

Dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Antalya’nın her alanda hedeflenen başarıya ulaşmasında, marka değerinin daha da yükselmesinde ve bu başarının ülkemize olumlu yönde yansımasında, basın mensuplarımızın gösterdikleri duyarlılığın büyük katkı sağladığına inanıyorum.

Basında sansürün kaldırılışının yıl dönümünde, sorumlu gazetecilik anlayışıyla görevlerini en güzel şekilde yerine getirmeye çalışan tüm basın mensuplarımızın “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’’ nı kutlar, görevlerinde başarılar diler,

Sevgi ve selamlarımı sunarım.
Orhan ÇEVİK
Antalya İl Emniyet Müdürü

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.