Asil milletimizin gurur kaynağı olmayı sürdürüyoruz

Asil milletimizin gurur kaynağı olmayı sürdürüyoruz
Yayınlama: 08.12.2023
A+
A-

Millî Savunma Bakanlığının faaliyetlerine ilişkin haftalık basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından gerçekleştirilen toplantıda şu bilgiler paylaşıldı:

SON 1 HAFTADA 56 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ

Her daim yanlarında olduğumuz engelli kardeşlerimizin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü bir kez daha kutluyoruz.

Millî Savunma Bakanlığımız; devletimizin bekası, savunma ve güvenliği için büyük bir azim ve kararlılıkla görev yapmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz de; 

– Hudutlarımızın güvenliğinin sağlanmasından terörle mücadeleye,

– Mavi ve Gök Vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizin korunmasından uluslararası barış ve istikrara katkı sunmaya kadar üstlendiği tüm vazifeleri başarıyla yerine getirmektedir.

Kahraman ordumuz, tehditleri kaynağında bertaraf etmeyi öngören dinamik ve proaktif savunma ve güvenlik stratejimiz çerçevesinde başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesini artan bir baskı ve yoğun bir tempoda sürdürmektedir.

Bu kapsamda; Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil, son bir haftada etkisiz hâle getirilen 56 terörist ile birlikte bu yıl içerisinde etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 2.032’ye ulaşmıştır.

Ayrıca Irak’ın kuzeyindeki Gara, Metina, Hakurk ve Kandil’de bulunan terör hedeflerine yönelik 1 Aralık’ta icra edilen hava harekâtlarıyla içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 16 hedef başarıyla imha edilmiştir.

Azami oranda yerli ve millî mühimmat kullanılan harekâtlarda çok sayıda terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir.

YILBAŞINDAN BU YANA 119 TERÖRİST TESLİM OLDU

Ayrıca son olarak geçtiğimiz hafta içerisinde Irak’ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 6 PKK’lı terörist Habur’daki Hudut Karakolumuza teslim olmuştur. Böylelikle yılbaşından bu yana teslim olan terörist sayısı 119’a ulaşmıştır. Teröristler için tek çıkış yol Türk adaletine teslim olmaktır.

Irak’ın kuzeyindeki arama-tarama faaliyetleri kapsamında ise;

– Hakurk bölgesinde 800 adet Doçka mühimmatı,

– Pençe-Yıldırım Operasyonu bölgesinde içerisinde çok sayıda mühimmat bulunan mağara,

– Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde ise yine çok sayıda silah, mühimmat, patlayıcı yapımında kullanılan malzeme ile muhtelif yaşam malzemeleri ele geçirilmiştir.

Söz konusu mühimmat ve malzemeler METİ Timlerimiz tarafından kontrollü bir şekilde imha edilmiştir.

Teröristler kendilerini bekleyen sondan kaçamayacak, gücünü bağrından çıktığı milletimizden alan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, terörle mücadelesine tüm terör inleri yıkılıp tek bir terörist kalmayıncaya kadar aynı kararlılıkla devam edecektir.

SURİYE’DE 27 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ

Diğer taraftan Suriye’de, harekât alanlarımızda oluşturulan güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik taciz ve saldırı girişimleri de devam etmektedir.

Nitekim yıl içerisinde birliklerimize yönelik gerçekleştirilen 467 taciz ve saldırıya gerekli karşılık verilerek 27’si son bir haftada olmak üzere 1.435 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Bölgede;

– Güvenlik ve istikrarın sürdürülmesi için gerekli tüm tedbirler alınmakta,

– Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşlerinin sağlanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

HUDUTLARDA SON 1 HAFTADA 212 ŞAHIS YAKALANDI

Sınırlarımızın ve halkımızın güvenliği için hudutlarımızda alınan dinamik ve çok yönlü etkin tedbirler sayesinde;

– Son bir haftada hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 212 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 1’i FETÖ, diğeri PKK’lı olmak üzere, 2’si terör örgütü mensubudur.

2 bin 367 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.

– Böylece yıl içerisinde hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 12.889’a yükselmiştir. Bu şahıslardan 407’si FETÖ mensubu olmak üzere toplam 583 terör örgütü mensubu kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 196 bin 524 olmuştur.

Ayrıca icra edilen operasyonlarda 3 bin kilogramı geçtiğimiz hafta içerisinde olmak üzere 1 Ocak’tan itibaren 18 bin 313 kilogram uyuşturucu ele geçirilmiştir.

Hudutlarımızla ilgili daha önce de karşılaştığımız gibi yine farklı ülke ve zamanlarda çekilmiş,  insan kaçakçılarının reklamlarını da içeren stok görsellerle asılsız iddialar ortaya atılmaktadır.

Siz değerli basın mensuplarından, sınırlarımızda alınan tedbirleri ve yapılan çalışmaları yerinde görmek isteyenleri ağırlamaktan memnuniyet duyacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.

DENİZ GÜCÜ VE DENİZ GÜVENLİĞİ SEMPOZYUMU DÜZENLENECEK

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; dünyanın çeşitli coğrafyalarında barış ve istikrarın tesisi için kardeş, dost ve müttefik ülkelerin haklı davalarına destek olmayı da sürdürmektedir.

Bu kapsamda, Sayın Bakanımız tarafından;

– 4 Aralık’ta Sayın Cumhurbaşkanımızın Katar ziyaretine eşlik edilerek Katar Savunma Bakanı ile “Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti ile Katar Devleti Hükûmeti Arasında Askerî Çerçeve Anlaşması” imzalanmıştır.

Sayın Bakanımız, bugün de Türkiye ile Yunanistan arasında 5’incisi düzenlenen Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi toplantısı kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımızın Atina ziyaretine refakat etmektedir.

Türkiye-Azerbaycan Üst Düzey Askerî Diyalog Toplantısı 5-8 Aralık 2023 tarihleri arasında Bakü’de icra edilmektedir. Türk heyetine Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral İrfan Özsert başkanlık etmektedir.

Ayrıca Hava Kuvvetleri Komutanlığımız; Romanya’da NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevine 1 Aralık’ta başlamış olup 31 Mart 2024’e kadar bu göreve devam edecektir.

“14’üncü Türkiye-Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri İş Birliği Toplantısı” 3-8 Aralık 2023 tarihleri arasında karşılıklı iş birliğinin geliştirilmesi ve tarihî dostluğumuzun pekiştirilmesi maksadıyla ülkemiz ev sahipliğinde gerçekleştirilmektedir.

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı kapsamında, deniz gücünün öneminin vurgulanması ve deniz güvenliğine yönelik farkındalığın artırılması maksadıyla, 14-15 Aralık tarihlerinde İstanbul’da ”Deniz Gücü ve Deniz Güvenliği Sempozyumu” icra edilecektir.

GAZZE’DE UZLAŞMANIN SONA ERMESİ KAYGI VERİCİ

7 Ekim’den bu yana İsrail ve Filistin’de yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor; İsrail’in ayrım gözetmeksizin, hastaneleri, okulları, ibadethaneleri, mülteci kamplarını ve sivilleri hedef alan şiddet eylemlerini kabul etmediğimizi bir kez daha vurguluyoruz.  

Gazze ile ilgili başından beri ortaya koyduğumuz insani, vicdani, adaletli tutum ve yaklaşımımızı bugün de sürdürüyoruz.

Gazze’de çatışmalara insani ara verilmesi konusunda varılan mutabakat ile akabinde söz konusu aranın tekrar uzatılması ve insani yardımların Gazze’ye ulaştırılması sonrasında, 1 Aralık itibarıyla uzlaşmanın sona ermesini kaygı verici bir durum olarak görüyoruz.

İsrail, saldırılarını sürdürdüğü müddetçe bölgesel barışa yönelik tehditler de artmaktadır.

Beklenti ve temennimiz;

– Çatışmaların derhâl sonlandırılarak Filistinlilerin maruz kaldığı zulme son verilmesi ve bir an evvel kalıcı ateşkes ilan edilmesi,

– İnsani yardımların kesintisiz ve yeterli şekilde Gazze’ye ulaştırılması,

– İki devletli çözüm temelinde, adil ve kalıcı bir barışa yönelik sürecin başlatılmasıdır.

NUSRET-2023 TATBİKATI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz hâlihazırda yürüttüğü tüm operasyonları ve görevleri ile eş zamanlı olarak kapsamlı eğitim ve tatbikat faaliyetleri icra etmekte, bilgi ve silah teknolojisindeki değişim ve gelişimlere bağlı olarak personelinin niteliklerini çağın şartlarına en uygun şekilde geliştirmektedir.

Bu kapsamda:

– DYNAMIC MASTER, CYBER COALITION ve NUSRET-2023 tatbikatları başarıyla icra edilmiştir.

– Müşterek Görev Kuvveti karargâhı olarak eğitim ve planlama yeteneklerinin geliştirilmesi için STEADFAST JACKAL,

– 3’üncü Kolordu Karargâhının, 2024 yılındaki Çok Kolordulu Kara Unsur Komutanlığı görevine yönelik eğitilmesi maksadıyla ON GUARD,

– Ev sahibi ülkelerin kabul, toplanma ve ileri intikal kabiliyetlerini koordine etmek amacıyla GRIFFIN FORCE-2023,

– NATO karar verme süreçleri ile haberleşme sistemlerinin test edilmesi maksadıyla Kısa Süreli İkaz Tatbikatı (Short Notice Exercise-SNEX 23),

– Komuta kontrol fonksiyonunu denemek ve NATO üyesi ülkelerin iş birliğini geliştirilmek amacıyla POGGIO DART-2023 tatbikatları ise icra edilmektedir.

– NATO üyesi ülkeler ve ortaklık ülkeleri arasında, siber etki/taarruz yeteneklerinin geliştirilmesi konusunda iş birliğini tesis etmek maksadıyla 11-15 Aralık tarihleri arasında CROSSED SWORDS Tatbikatı’nın icra edilmesi planlanmaktadır.

Diğer taraftan:

– Bangladeş Deniz Kuvvetlerine ait BNS SANGRAM gemisi tarafından Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Kuvveti görevi kapsamında Mersin’e,

– TCG ANADOLU tarafından 30 Kasım-6 Aralık 2023 tarihleri arasında İzmit’e liman ziyareti icra edilmiştir. Aynı tarihlerde ziyarete de açılan TCG ANADOLU’ya yoğun ilgi gösteren halkımıza teşekkür ediyoruz.

Ayrıca İtalyan, İspanyol, Yunan gemileri ve TCG ERDEMLİ’den oluşan NATO Daimî Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 unsurları Çanakkale’ye liman ziyareti icra etmiştir.

YENİ SİSTEMLER ENVANTERE GİRDİ

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşviki ile yerlilik ve millîlik oranı yüzde 80’lere ulaşan savunma sanayi ürünlerimizin de katkısıyla Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kara, deniz, hava ve siber harekât alanlarında etkinliği ve caydırıcılığı her geçen gün daha da artmaktadır.

Bu kapsamda Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca;

– 13 adet DROPS aracı,

– 25 adet L-UMTAS-Tandem füzesi,

– 4 adet AVCI-2 görüntüleme sistemi,

– 6 adet TB-2 SİHA’nın muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.

Yerli ve millî üretim TUNA motorlarının ‘Kirpi’ ve ‘Vuran’ zırhlı araçlarına takılmasıyla ilgili olarak 50 adet aracın muayene kabul faaliyetine ise 4 Aralık’ta başlanmıştır.

SAVUNMA SANAYİSİNDE GÜVENLİK ZAFİYETİ YARATABİLECEK DURUMLARDAN KAÇINILMALIDIR

Özgün tasarım ve ileri teknoloji yetenekleriyle göz kamaştıran yerli ve millî savunma sanayimizde; üzerinde önemle durulması gereken hususların başında, Savunma Sanayi Güvenliği konusu gelmektedir.

Savunma Sanayi alanında uygun maliyet, yüksek kalite, güvenli/sağlıklı bir çalışma ortamı ve çevrenin korunması amaçlarının yanı sıra bilgi gizliliği, bütünlüğü ve erişilebilirlik çerçevesinde faaliyetlerin odağında “bilgi güvenliği” yer almaktadır.

Kardeş, dost ve müttefiklerimiz için de önem taşıyan; bölgesel ve küresel istikrara katkı sağlayan savunma sanayi ürünlerimiz konusunda üretici, kullanıcı, basın -tüm taraflar- her yönüyle büyük hassasiyet göstermeli, güvenlik zafiyeti yaratabilecek durumlardan kaçınılmalıdır.

Geliştirilen yeteneklerimiz ve ürünlerimiz övgüyle karşılanıp takdir edilirken diğer yandan yürütülen çalışma ve ürün teknik bilgilerinin kamuoyuyla kontrolsüz bir şekilde paylaşılmasının ürünlerin işlevselliğini önlemeye yönelik karşı tedbir alınmasına, yeteneklerin zafiyete uğratılmasına ve bilgi üstünlüğünün kaybedilmesine sebep olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Özellikle bu konuda yapılan haberlerde sizlerden gerekli hassasiyeti göstermenizi bekliyoruz.

CUMHURİYETİMİZİN 100’ÜNCÜ YILI DOLAYISIYLA HAZIRLANAN SERGİ YIL SONUNA KADAR ZİYARET EDİLEBİLECEK

Sayın Bakanımız tarafından 1 Aralık’ta Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında açılışı gerçekleştirilen ve Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı dolayısıyla hazırlanan sergi mayıs ayı sonuna kadar ziyaret edilebilecektir.

Sonuç olarak başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere Bakanlığımızın tüm birlik ve kurumları;

– Cumhuriyetimizin ikinci asrında,

– Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve “Türkiye Yüzyılı” hedefleri doğrultusunda,

– Terörle mücadeleden sınır güvenliğine, uluslararası misyonlardan insani yardım faaliyetlerine kadar çok geniş bir alanda, kendisine verilen tüm görevleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da başarıyla yerine getirecek ve asil milletimizin gurur kaynağı olmayı sürdürecektir.

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.