Arazi topoğrafyası sıkıntılı, karadan müdahale çok zor

Arazi topoğrafyası sıkıntılı, karadan müdahale çok zor
Yayınlama: 26.07.2023
A+
A-

24 Temmuz Pazartesi akşam saatlerinde Kemer Değirmendere mevkiinde başlayan yangını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.

Dün gerçekleştirilen basın açıklamasında Türkiye’de devam eden yangınların büyük çoğunluğunun kontrol altına alındığı ve soğutma çalışmalarının başladığının altı çizildi. Kemer yangının ise topografik yapısının kara ulaşımına izin vermemesinden dolayı yangının henüz söndürülemediği belirtildi.

Tarım Ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Göynük Değirmendere Mahallesi’nde yangın sürdürme çalışmalarının devam ettiği bölgeye gelerek, helikopterle havadan incelemelerde bulundu. Vali Yazıcı’dan çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Yumaklı yaptığı basın açıklamasında; 25 Temmuz itibari ile 1067 personel, 10 uçak, 22 helikopter, 94 arazöz, 38 araç, su 16 ikmal aracı, 18 iş makinesi, 13 su tankeri, 13 dozer, 5 esksvatör, 28 itfaiye aracı, 8 toma, 2 kontrol botuyla çalışmalara ara vermeden devam edildiğini ifade etti.

Yangına Gecede Müdahale Edilecek
Kemer ilçesi, Göynük mevkii, Değirmendere mahallesinde çıkan yangının topografik yapısından dolayı söndürülemediğini vurgulayan Tarım Ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı; “24 Temmuz’da çıkan nedeni bilinmeyen yangını söndürme çalışmalarımız devam ediyor. Tüm ekiplerimiz Sayın Valimizin koordinasyonunda yangına müdahale ediyor. Dün, bütün gün Manisa Saruhanlı ile uğraşmıştık. Orada da çok geniş bir yangın vardı. Bunun üzerine dün gece maalesef ki Maraş Dulkadiroğlu, Hatay Antakya, İzmir Kemalpaşa, Antalya Alanya ve Kemer eklendi. Kemer hariç diğerlerinde kontrolü sağlanmış durumdayız. Bu topoğrafya biraz zorlu bugün öğle saatlerinde kontrol altına alındı haberini vermek üzereyken maalesef yangının özelliği gereği spot atma olarak tarif edilen yangının içinden çıkan bir parçanın top güllesi gibi ormanlık alana düşmesiyle orada bir yangın başladı. Dünden itibaren karasal ulaşım imkânı olmayan yere arkadaşlarımız yoğun bir çaba sonucu ulaştılar. Yangın söndürmenin en önemli unsurlarından olan karasal gücün bölgeye ulaşmasını sağlayarak, büyük bir başarı kazandılar. Şu an devam eden hava müdahalesi havanın kararması ile sona erecek. Ancak 5 gece görüşlü helikopterimiz Kemer’e ulaşmak üzere. Onlar gece boyunca müdahaleye devam edecekler.” dedi.

Yangını Bir Alana Hapsedip Söndürmeye Çalışıyoruz
Yangın bir alana hapsedilerek söndürülmeye çalışıldığını belirten Bakan Yumaklı; “Yangına müdahaleye gece gündüz devam edilecek. Şu an için herhangi bir yerleşim yeri tehdit altında değil. Zaten olanlar içinde Sayın Valimiz gereken tüm tedbirleri almış. Şu an için ne bir yaralımız ne de bir can kaybımız var. Yangının uzun sürmesinin tek sebebi yüksek hava sıcaklığı ve düşük nem. Bizim lehimize devam eden husus ise rüzgârın olmaması. Çalışmaları yakından takip edeceğiz. Bu zamana kadar yangınlara güçlü ve hızlı müdahale ederek büyük başarı sağladık. Bu yangına da 9 dakika içerisinde müdahale edildi. Ancak topoğrafyanın kara gücüne izin vermemesi sebebiyle bu kadar uzadı. Ben buradan yangında mücadele eden bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Bu vesileyle de bütün vatandaşlarımıza tekrar duyarlı olmalarını yangınla alakalı herhangi bir tespitlerinde en yakın güvenlik güçlerine bildirmelerini rica ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yangını En Kısa Sürede Söndürmeyi Umut Ediyoruz
Orman Bakanlığının bütün ekiplerinin kontrollü bir şekilde süreci yürüttüğüne değinen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; “Maalesef ki arazi topoğrafyası sıkıntılı, karadan müdahale çok zor olduğu için süreç uzuyor. Ancak gece görüşlü helikopterlerin göreve dâhil olmasıyla birlikte süreç gece boyunca kontrollü bir şekilde devam edecek. Yangının en kısa sürede kontrol altına alıp, soğutma çalışmalarını yapmak için herkes canla başla çalışıyor. İnşallah diğer yangınları ne kadar kısa sürede söndürdüysek bunu da en kısa sürede söndürmeyi umut ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.