Antalya Kaleiçi Tarihi

 Antalya Kaleiçi Tarihi

Kaleiçi, Antalya’nın en güzel alanlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Antalya bilindiği gibi coğrafi konumundan kaynaklı tarih boyunca her zaman aktif olan şehirlerden olmuştur.  Antalya Kaleiçi tarihi de günümüzden oldukça eskiye dayanmaktadır. Helenistik dönemde Bergamalıların getirdiği hayat ilk olarak Kaleiçi’nde başlamıştır. Bergama Kralı’nın vasiyeti üzerine Kaleiçi, Romalılara teslim edildi.

Roma uzun bir süre Kaleiçi’ne ve bölgeye hâkimiyet kurdu. Denizden gelecek saldırılardan savunma görevi gören kale, diğer bir yandan da önemli bir yaşam yeriydi. Romalılardan sonra Bizans, Araplar, Müslümanlar, Selçuklular ve Osmanlıların eline geçti. Sur ile çevrili olan Kaleiçi kendine has yapısıyla görenleri büyülemektedir.

 

Antalya Kaleiçi’nin diğer bir tarihi ise şu şekildedir: Yaklaşık 2 bin yıl önce Bergama’nın güçlü kuralı 2. Attolos en güçlü askerlerine emir verir. Kral askerlerine; ‘’bana yeryüzündeki cenneti bulun’’ Bergama’nın en güçlü askerleri uzun bir yolculuğa çıkarlar. Yüzlerce yeri görürler ancak beğenmezler. En sonunda Antalya’yı, Kaleiçi bölgesini görürler.  Askerler, ‘’ Yeryüzünde bir cennet varsa orası buradır!’’ diyerek krallarına haber verirler. Antalya Kaleiçi günümüzde oldukça önemli turizm kaynağı olarak görülmektedir. Yapının kendine has mimarisi, sokakların eşsiz güzelliği ve mekânların kaliteli olmasından kaynaklı birçok kişi misafir olmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın