AEDAŞ’tan Kepez e 2.5 milyar TL lik yatırım

AEDAŞ’tan Kepez e 2.5 milyar TL lik yatırım
Yayınlama: 09.07.2024
A+
A-

AEDAŞ’ın 2013-2023 yılları arasında Kepez’e yaptığı yatırımlar 2,5 milyar TL’yi buldu

Yatırım programlarını her bölgenin ihtiyacına göre özel olarak belirleyen AEDAŞ’ın, Antalya’nın Kepez ilçesine 2013-2023 yılları arasında yaptığı yatırımların toplamı 2,5 milyar TL’ye ulaştı. Bu süreçte AEDAŞ’ın toplam yatırımlar içinde Kepez’in aldığı pay yüzde 14’ler seviyesinde gerçekleşti.

Görev bölgesindeki her noktaya kesintisiz ve kaliteli elektrik dağıtım hizmeti sunma hedefi ile faaliyet gösteren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), yatırımlarını her bölgenin ihtiyaçlarına göre belirleyerek ona göre hayata geçiriyor. Antalya, Burdur ve Isparta’da yaklaşık 2.4 milyon abonenin enerji ihtiyacına yanıt veren AEDAŞ’ın, yapılaşmanın hızla devam ettiği, yeni açılan imar alanları ve kentsel dönüşüm ile büyük bir hareketin yaşandığı Antalya’nın Kepez ilçesine yaptığı yatırımların toplamı 2013-2023 yılları arasında 2,5 milyar TL’yi buldu. 2013 yılından bu yana AEDAŞ’ın toplam yatırımları içinde Kepez’in payı yüzde 14’ler seviyesinde gerçekleşti.

YILIN İLK ALTI AYINDA 22 DAĞITIM TRAFOSU TESİS EDİLDİ

2023 yılında Kepez’e 67 bin metre alçak gerilim yeraltı kablosu, 35 bin metre orta gerilim yeraltı kablosu döşeyen, 44 adet yeni dağıtım trafosu tesis eden AEDAŞ; bu yılın ilk 6 ayında da yatırımlarına ara vermeden devam etti. Yılın ilk yarısında Kepez’e 22 bin 500 metre alçak gerilim yeraltı kablosu, 18 bin metre orta gerilim yeraltı kablosu döşenirken, 22 adet de dağıtım trafosu tesisi yapıldı.

Bu sırada Kepez ilçesinde özellikle Suryapı ve Güneş Mahalleleri kentsel dönüşüm projelerinde oluşan enerji talepleri doğrultusunda yatırımlarda bu bölgelere de öncelik verildi. “Elektrik Piyasası Bağlantı ve Sistem Kullanım Yönetmeliği” kapsamında gerekli trafoların tesisi için AEDAŞ, kendisine tanınan süre 2025 yılında dolacak olmasına rağmen bölgenin en kısa zamanda enerjilendirilmesi için 7 gün 24 saat esası ile çalışıyor. Güneş Mahallesi’ne kentsel dönüşüm projesi kapsamında tesis edilmesi gereken 4 adet dağıtım trafosundan 2 tanesi teslim edildi. Bölgeye bir-iki hafta içinde enerji vermeye hazırlanan AEDAŞ, kalan 2 dağıtım trafosunun teslimi için de çalışmalarını hızlandırdı.

KEPEZ’İN ELEKTRİK TÜKETİMİ 5 YILDA YÜZDE 24 ARTTI

Hızla gelişen ve büyüyen Kepez’de abone sayısı ve enerjiye olan talep de her geçen gün arttı. 2019 yılında Kepez’de toplam 315 bin 584 aboneye elektrik dağıtım hizmeti sunan AEDAŞ’ın bölgedeki abone sayısı 2024 itibarıyla 360 bin 348’e ulaşmış durumda. 2019 yılında 1 milyon

72 bin MWh düzeyinde olan bölgenin elektrik tüketimi de 2023 yılı sonu itibarıyla yüzde 24’e varan yükselişle 1 milyon 333 bin MWh’ye çıktı. Rakamlar, bu yıl da artışların devam ettiğini gösteriyor. 2023 yılının ilk altı ayında Kepez’de toplam 591 bin 276 MWh olan elektrik tüketimi bu yılın ilk altı ayında yüzde 14’lük bir artışla 677 bin 312 MWh seviyesini gördü.

AEDAŞ hakkında:

28 Mayıs 2013 tarihinde özelleşen Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), iletim noktalarından aldığı elektriği son kullanıcılara dağıtmaktadır. Çalışma esasları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen AEDAŞ; hizmet verdiği Antalya, Isparta ve Burdur’daki yaklaşık 2,3 milyonun üzerindeki aboneye kesintisiz ve yüksek kalitede elektrik dağıtımı görevini “Enerjimizle yanınızdayız” sloganı ile sürdürmektedir. AEDAŞ; inovasyona, hizmet kalitesine, müşteri ve çalışan memnuniyetine verdiği önemi, hayata geçirdiği projeler ve vizyoner bakış açısıyla desteklemektedir.

Ajanslar tarafından geçilen tüm yerel ve ulusal haberleri, bu bölümde Netgazete.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Yerel ve ulusal  haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.