Bölge-Yerel / Gündem

Çavuşoğlu`ndan Fransız parlamentere sert cevap!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Soykırım ve tarih konusunda Türkiye'ye ders verebilecek en son ülke Fransa'dır.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un partisinden milletvekili Sonia Krimi, Antalya'daki NATO toplantısında şov yapmaya kalkışınca Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun "Fransa önce kendi karanlık tarihine baksın" sözleriyle karşılaştı. Bunun üzerine Tunus asıllı Fransız milletvekili ve beraberindeki bir diğer Fransız parlamenter ile salonu terketti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM'nin ev sahipliğinde Antalya'daki Turizm Belek Merkezi'nde başlayan NATO Parlamenter Asamblesi 99. Rose-Roth Semineri ve Akdeniz-Orta Doğu Özel Grubu Ortak Toplantısı'nda konuşmasını tamamladığında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisinden parlamenter Sonia Krimi, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un sözde Ermeni soykırımına yönelik eleştirilerinin kendisini şoke ettiğini savunarak, "Tarih kazananlar tarafından yazılmaz mı? Birçok ülke için PKK terörist değildir ama sizin için böyledir. Bunu dikkate almamız gerekiyor" ifadesini kullandı.

Bunun üzerine Çavuşoğlu, "Fransa gibi ülkeler bir şeye alışmışlar, hep patronluk taslayacaklar, hep başka ülkeleri eleştirecekler, aşağılayacaklar ve istediği kararları istediği gibi verecekler, eleştirecekler. Dolayısıyla Türkiye tarafından veya başka ülke tarafından eleştiri geldiği zamanda şok olacak" dedi.

Şentop, Çavuşoğlu'ndan önce yaptığı konuşmasında şunları söylemişti: "Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un 24 Nisan'ı 'anma' günü ilan etmesi" küstahlığına değinerek, "Siyasi kaygılarla gündeme getirildiği aşikar olan, devlet ciddiyetinden uzak bu girişim, asılsız ve hukuki dayanağı olmayan bir iddia aracılığıyla tarihin siyasallaştırılmasından başka bir amaca hizmet etmemektedir. Fransızlara bir tavsiyem var. Sömürgecilik dönemini, Cezayir'de yaşananları, 100 günde 800 bin insanın yok edildiği Ruanda Soykırımı konusunda Fransa'nın kamuoyuna ikna edici bir açıklama yapması hususunda inisiyatif alınız ve bunu yapmadan da başka memleketlerin tarihini politik gerekçelerle manipüle etmeyiniz. Türkçeye 'Sorgu' adıyla çevrilen, Henri Alleg'in kitabına Jean Paul Sartre'ın yazdığı önsözü bir kez daha okuyunuz."

BM'nin kararını okudunuz mu?

"Uluslararası hukuk konusunda, hukukun üstünlüğü konusunda Türkiye'ye ders vermeye çalışıyorsunuz" diyen Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Burada benim söylediğime bile tahammül göstermiyorsunuz. Demokrasiden, ifade özgürlüğünden bahsedeceksiniz ama Macron'un aldığı karar Fransa Anayasa Mahkemesinin aldığı kararlarla çelişmiyor mu? Çelişiyor. Geçmişte tarihteki bir olayı soykırım olarak ya da delil olarak değerlendirmek siyasetçilerin görevi mi? BM'nin karanını okudunuz mu? Uluslararası hukuktan, sistemden bahsediyorsunuz. BM'nin bir tarihi olayı soykırım olarak değerlendirmek için neler olması gerekiyor, mahkeme kararı açıkça söylemiştir. Burada siyasilere böyle bir karar verme yetkisi vermemiştir. Siz siyasetçiler tarihle ilgili yargılamayı, karar vermeyi kendinizde hak olarak görüyorsunuz."

Macron popülizme yenildi

Görüşün başka, karar vermenin başka şeyler olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, "Hangi kıt bilgiyle tarih konusunda bu kadar net karar veriyorsunuz. Bu bilgi eksikliği olduğu halde karar vermenin tek sebebi vardır, o da popülizmdir. Maalesef sizin başkanınız da popülizme yenilmiştir. Soykırım ve tarih konusunda Türkiye'ye ders verebilecek en son ülke Fransa'dır. Çünkü Ruanda'da, Cezayir'de olanları unutmadık. Fransa önce kendi karanlık tarihine baksın, Türkiye'ye ders vermeye kalkmasın. Sizler böyle tepeden bakmaya devam edin ama biz de size bu şekilde haddinizi bildirmeye devam edeceğiz. Siz kendinizi üstün görmeye devam edin, ama bu muameleyi kabul etmeyen doğruları söyleyen bir Türkiye var." 

Sonia Krimi'nin salonu terk etmesi üzerine Çavuşoğlu, "Ben de sizi alkışlıyorum, bravo. Ne kadar nezaketli, saygılı olduğunuzu görüyoruz. Gerçekleri duymaktan hoşlanmıyorsunuz, biz gerçekleri söylemeye devam edeceğiz, buna alışacaksınız"diye konuştu.

Gerilim yok, parlamenterin şovu vardı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, NATOPA ortak seminerinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisinden Tunus asıllı parlamenter Sonia Krimi'nin açıklamalarına ilişkin, "Bunların daha çok siyasi değil, belki psikolojik arka planları araştırılmalıdır. Birçok Fransız parlamenter varken aslen Fransız olmayan bir Fransız parlamenterin bu itirazını farklı bir psikolojik halle izah edilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Şentop, "Aslında bir gerilim yok bana göre. Bir parlamenter arkadaşımızın bir şovu vardı sadece, kendince" diye konuştu.

Toplantıdan ayrılan Fransız parlamenterin Antalya'dan da ayrılıp ayrılmadığı sorusuna Şentop, "Zannetmiyorum, Antalya güzel yer, ayrılmak istemez kimse" cevabını verdi.

Öte yandan Şentop, toplantıda yaptığı konuşmada, "Bazı NATO üyelerinin Rusya'dan S-300 almasında sorun yok, ama Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almasında sorun var, diyen bir mantık samimi ve dürüst kabul edilemez. Şu noktayı da üstüne basarak vurgulamak istiyorum ki S-400 sistemini satın alma kararımız, Türkiye'nin NATO'ya bağlılığından sapma olarak asla görülemez" dedi.

Bu haber 13.04.2019 00:53:04 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

mevlüt çavuşoğlu

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Çavuşoğlu'ndan Fransız parlamentere sert cevap!

 • Başkan Esen, Köten ile barınağı inceledi

 • MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNE ODAKLANAN ING BANK’TAN HILLSIDE İLE İŞ BİRLİĞİ

 • Çavuşoğlu’ndan Tütüncü’ye hayırlı olsun ziyareti

 • Bu Öneriler Kalp Hastalığı Riskini Düşürüyor!

 • Mart Ayında 10 Bin Öğrenci Bilinçli Tüketici Eğitimi Aldı

 • Ebru Türel’in Ses Kaydı İddiasına İlişkin 7 Gözaltı

 • KBT’nin ‘Eskici Dükkanı’ Oyununa Yoğun İlgi

 • Hava Kirliliği Çocuklardaki Astımı Tetikliyor

 • Lösemili Çocuklara Moral Oldular

 • İnşaattan Düşen İşçi Öldü…

 • Yabancılar Meclisinden Başkan Yücel’e Tebrik

 • Menderes Türel'den 'bankamatik memuru' açıklaması

 • Tütüncü’den MHP’ye teşekkür

 • Semih Esen, Baykal’a ziyaretlerinde eşlik etti...

 • Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi’

 • CK Enerji Akdeniz Elektrik, e-Devlet kapısına ‘enerji’ kattı

 • Sorgun Manavgat Halkında Kalmalıdır

Benzer HaberlerPiyasalar


Futbol Ligleri Puan Tablosu


Hava Durumu