Bölge-Yerel / Haber

Tehlike her an kapıda!

Antalya’da bir binaya yeni döşenen doğalgaz boru hattı yürekleri ağızlara getiriyor.
ÖZEL HABER

Antalya’nın Konyaaltı İlçesi’ne bağlı Hurma mahallesi 258. Sokak, Sun City Kasya apartmanı A blok giriş kapısına montajlanan doğalgaz ana vana acil durum kesme borusu ahşap görünümlü duvara ve en önemlisi ise bir vatandaşın hanesinin çocuk odası’nın duvarına montajlanması dikkatsizliğin ve tedbirsizliğin bu kadarı dedirtti.

Antalya’da bir binaya yeni döşenen doğalgaz boru hattı yürekleri ağızlara getiriyor.

Doğalgaz montaj usullerine göre boru ve sistemlerinin geçirildiği alanda asla su, elektrik, telefon v.b hatların olmaması gerekiyor ancak Antalya’nın Konyaaltı İlçesi’ne bağlı Hurma mahallesi 258. Sokak, Sun City Kasya Apartmanı’nda ise işler önemsenmemiş. 

Doğalgaz hattının geçtiği bölgelerde elektrik, internet ve telefon v.b hatlar geçiyor aynı zamanda ana vana borusu ve merkezi sistemin bulunduğu servis kutusunun yanında ise fosseptik çukuru alınmayan tedbirsizliğin boyutunu gözler önüne seriyor.

Antalya’nın Konyaaltı İlçesi’ne bağlı Hurma mahallesi 258. Sokak, Sun City Kasya apartmanı A blok giriş kapısına montajlanan doğalgaz ana vana acil durum kesme borusu ahşap görünümlü duvara ve en önemlisi ise bir vatandaşın hanesinin çocuk odasının duvarına montajlanması dikkatsizliğin ve tedbirsizliğin bu kadarı dedirtti.

'Hiç bir olumlu sonuç alınmadı'

Olayla ilgili yetkili firmaya dilekçe ve telefon ile rahatsızlıklarını dile getiren aile, doğalgaz şirket yetkililerinden sonuç alamadıklarını belirterek, mühendislerinin ve taş oran firmaların duyarsızca iş yaptığını öne sürüyor. 

Hane sakinleri çocuk odasına bitişen ana vananın sürekli arızalandığını ve bir türlü aktif hale getiremediklerini açıklayarak doğalgaz geldiği takdirde az bir sızıntının dahi 10 yaşındaki oğluna anında zara vereceğini söylüyor. 

Aile sakinleri olayın bir an önce çözülmesi için gerekli incelemelerin, yetkili kamu kuruluşlarının ise şirket hakkında gerekli yaptırımların sağlanması gerektiğini ifade ediyor. 

Peki Doğalgaz montajlarında işler nasıl olmalı?

Yer altına döşenen borular satıhtan 50 cm aşağıya döşenmeli alt ve üstüne kum yastıklanması yapılmalı, (10 ve 20 cm) çelik borular korozyona karşı (TS 2169’a uygun) korunması için tam olarak izole edilmelidir. İzolasyon % 50 bindirmeli sıcak veya soğuk sargı ile yapılmalıdır. Kaplama toprak seviyesinden çıktığı yerden itibaren en az 20 cm yukarıya devam etmelidir. Yer üstü borular ise sarı renkli yağlı boya ile boyanmalıdır. (Galvenizli boru kullanılmaz ise). İhtiyaç duyulan yerlerde katodik koruma yapılmalıdır.

Bina bağlantı hatları binaya, bina girişine yakın, yeterince aydınlatılmış, kuru, kendi kendine havalanabilen tehlike anında kolayca ulaşılabilecek bir yerden girmelidir. Buradaki gaz boru ve ana vanası hasara uğramayacak şekilde korunmuş olmalıdır.

Bina bağlantı ve kolon hatları bina dış duvarı ve döşemeden koruyucu borularla geçirilmelidir. Zemin üstüne çıkış ve bina içine giriş noktası arasında kalan kısımları korozyona ve mekanik darbelere karşı korunmuş olmalıdır. Koruyucu borunun iç çapı, gaz borusunun dış çapından en az 20 mm daha büyük olmalıdır. Koruyucu boru, bina dış duvarı içine sıkı ve tam sızdırmaz biçimde yerleştirilmeli ve duvarın her iki tarafından dışarı doğru en az 50 mm taşmalıdır. Koruyucu boru ile gaz borusu arası uygun macunla doldurularak tam sızdırmaz hale getirilmelidir.

Bina bağlantı hatları ile telefon, elektrik hatları ve sıcak, kızgın su boruları arasında en az 30 cm’lik bir açıklık olmalıdır.

Gaz boruları kendi amacı dışında (Elektrik, Topraklama hattı vb.) kesinlikle kullanılmamalıdır.

Sıva üstü hatları duvara çelik dübelle tutturulmalıdır.

Duvar içindeki kanallardan geçen hatlar kelepçelerle tespit edilmeli üstleri havalandırmaya uygun kapak ve ızgara ile örtülmelidir. (TS 7363)

Sıva altına kesinlikle doğal gaz tesisat borusu döşenmemelidir.

Yoğuşma, sızıntı ve terlemeden etkilenmemesi için diğer boruların üstünde uygun bir yere yerleştirilmelidir.

İç tesisat hatları; aydınlık, asansör boşluğu havalandırma, duman ve çöp bacaları ile davlumbaz içinden geçirilmemelidir.

Boru hattına girebilecek pislikleri temizlemek için yatay ve düşey hatların birleştiği en büyük kesitli ve en alt noktasına temizleme T parçası yerleştirilmelidir.

Rutubetli yerlere döşenen iç tesisat hatları korozyona karşı tam olarak korunmalıdır.

Gaz boru bağlantı elemanları ile yapılmış dişli bağlantılarda uygun plastik esaslı sızdırmazlık malzemeleri veya sızdırmazlık macunu ile birlikte keten kullanılmalıdır. (TS 10943, TS 10944) (Keten bezir yağı ile doyurulmuş olarak kullanılacaktır.) Ancak uzun vadeli emniyet açısından dişli bağlantıdan kaçınılmalıdır.

Kolon hatları kapıcı dairesi ve sığınak içerisinden geçirilemez.

80 mm ve üzerindeki borular kesinlikle kaynakla birleştirilecektir. 50 mm ve altındakiler oksijen, üzerindekilerde elektrik ark kaynağı yapılmalıdır.

Dogalgaz normalde kokusuzdur ancak sızıntı halinde fark edilebilmesi için kokulandırılır. Havaya göre yoğunluğu 0,.58-0,79 arasında olup (Hava=1) , havadan hafiftir. Bu sebeple kaçak halinde tavana doğru yükselir. Havadan hafif olması sebebiyle mevcut doğal yada cebri havalandırma ile LPG’ye kıyasla çok daha kolay tahliye edilebilir ve gaz kaçak kontrol sistemleri daha kolay ve ekonomik dizayn edilebilir. Dogalgaz zehirli değildir, ancak hava ile %5-15 oranında karıştığında patlama Özellliğine sahiptir. Bu sebeple Dogalgaz tesisatı ve cihazı bulunan yerlerde gaz alarm sistemlerinin kullanılması gerekmektedir.

Bir gaz alarm dedektörü ve sistemi şu ana elemanlardan oluşur.

Algılayıcı Sensör

Bu sensör sistemin en önemli elemanıdır. 2 tipi vardır.

Yarı iletken esaslı sensörler : Seçici Özellliği yoktur. Her türlü yan oluşuma (duman, yemek buharı, alkol, amonyak v.b) karşı duyarlı olup, Dogalgaz dışında da alarm vererek yanlış uyarılara sebep olurlar.

Katalitik esaslı sensörler: Bunlar yakma prensibi ile çalıştıklarından kesinlikle seçicidirler ve Dogalgaz ya da LPG gibi hidrokarbon kökenli gazlar dışında hiçbir yan oluşuma karşı yanlış alarm vermezler.

b) Elektronik Değerlendirme / Gösterge/Kontrol panosu

Sesli/Işıklı Uyarı Düzenekleri

d) Otomatik Gaz Kesme Ventili

Gaz alarm sistemleri bu dört elemanın değişik kombinasyonlarında olabilir. Ancak bu tip sistemlerin kullanım gereksinimini ve hangi şartlarda kullanılacağını belirleyen herhangi bir düzenleme henüz ülkemizde mevcut değildir. Genel olarak bir kazanın gücü 140 KW’tan fazla ise veya kazan dairesinin tüm kapasitesi 1400 KW’tan fazla ise ya da kurulu kapasitenin kazan dairesi hacmine bölümü 1100 W/m³’den fazla ise gaz alarm cihazı kullanmak gerekir. Bu değer 2800 W/m³’ten büyük ise 2 cihaz kullanılmalıdır. Aşağıdaki hallerde ise kapasiteye bakılmaksızın mutlaka bir gaz alarm cihazı kullanılmalıdır;

Talebe yurdu, okul, hastane, tiyatro, sinema gibi insanların toplu halde bulundukları yerlerde,

Kazan dairesinin üstünde veya yanında bina varsa,

Aynı kazan dairesinde Dogalgazla beraber katı yakıt veya sıvı yakıt kullanılıyor ise.

Konutlarda gaz alarm cihazının konumu doğru çalışma için çok önemlidir ve kontrol edeceği gazın cinsine göre değişmektedir. Dogalgaz için tavandan 20-30 cm aşağıya, LPG için tabandan 20-30 cm yukarıya yerleştirilmelidir. İlk yakma sırasında sızabilecek gazdan etkilenerek yanlış alarm vermesini önlemek için gaz alarm cihazları

Kombi ve kat kaloriferinden 1-2 metre,

Fırın ve ocaklardan 2-3 metre uzağa yerleştirilmelidir.
Bu haber 08.01.2019 11:21:03 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Bölge Haber Ajansı

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Sen Akdeniz'de İnci Tanemsin

 • Türel: “Vaatlerimiz Pazara kadar değil mezara kadar”

 • “ÇOCUKLARA SAHİP ÇIKACAĞIM”

 • Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 'pasaportsuz seyahat' açıklaması!

 • Boğaçayı’nda şenlik var

 • ASAT İbradı’yı geleceğe taşıyor

 • Türel, Doğu ve Güneydoğulu vatandaşlar ile buluştu

 • Kepez, potada rakibini yendi

 • Kepez’den cemevi protokolü

 • Üniversite’de Sıfır Atık Dönemi

 • Kepez’in drag yarışları nefesleri kesti

 • KDV ve ÖTV esnafı vurdu

 • Vali Münir Karaloğlu Mavide Buluşalım Projesine katıldı

 • Başkan adayı Böcek: “Beş yıldır aklınız neredeydi”

 • “Gümbür gümbür geliyoruz”

 • Türel, “Turizm sektörü bizim vazgeçilmezimizdir”

 • İbradı’ya kadın eli değecek

 • ‘İşsizlik %11 seviyesinde gerçekleşti’

Benzer Haberler