Aktüel / Bölge-Yerel

Okullarda fiyaskolu belge satışı ve kayıt parası başladı!

Antalya Konyaaltı İlçesi'nde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Saime Salih Konca İlk ve Ortaokulu, eğitim alanında yeni bir skandala imza attı. Aynı zamanda İl genelinde Ortaöğretim ve İlköğretim başta olmak üzere Liseler'de dahil Milli Eğitim Bakanlığının yasakladığı kayıt parası istenmeye başlandı.

Okullarda fiyaskolu belge satışı ve kayıt parası başladı!ANTALYA / ÖZEL HABER

Antalya Konyaaltı İlçesi'nde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Saime Salih Konca İlk ve Ortaokulu, eğitim alanında bir skandala imza attı.

Antalya Konyaaltı İlçesi'nde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Saime Salih Konca İlk ve Ortaokulu, eğitim alanında yeni bir skandala imza attı.

Okullarda resmen Anayasa ihlali yapıyorlar

Aynı zamanda İl genelinde Ortaoğretim ve İlköğretim başta olmak üzere Liseler'de dahil Milli Eğitim Bakanlığı'nın yasakladığı kayıt parası istenmeye başlandı.

10 TL karşılığında okul öğrenci, veli sözleşmesi

Antalya'da Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Konyaaltı İlçesi Sarısu mahallesinde öğretim kurumu olan Saime Salih Konca İlk ve Ortaokulu eğitim alanında yeni bir skandala imza attı.

Bu nasıl sorumsuzluk?

Saime Salih Konca Ortaokulu öğrenci kayıt formunu, 10 TL karşılığında okulun yakınında bulunan özel bir kırtasiye'den velilere tahsis ettiren okul yönetimi, resmen yasa ihlali gerçekleştirerek 2018-2019 yeni eğitim, öğretim yılına büyük bir sorumsuzluk ile başladı.

Velilerden A-4 kağıdı ve 385 TL kayıt parası isteniyor

2018-2019 yeni eğitim ve öğretim yılına Antalya İl ve İlçe genelinde Ortaoğretim ve İlköğretim başta olmak üzere Liseler'de dahil Milli Eğitim Bakanlığı'nın yasakladığı kayıt parası istenmeye başlandı.

Kayıt parası adı altında istenen rakamlar velileri isyan ettirdi. Bir çok okulda rakamlar 200 TL ilk dönem kayıt parası olarak değişirken ücretler 500 TL'ye kadar yükseliyor. Buna örnek olarak ise Antalya Konyaaltı İlçe'sinde bulunan Saime Salih Konca İl ve Ortaöğretim Okulu kayıt parası olarak velilerden 385 TL ve üzeri kayıt parası teklif ediyor.

Yetkililer, okula kayıt yaptırmak isteyen velilerden ilk önce fiyasko'dan hazırlanmış okul kayıt formunu özel bir kırtasiye'den 10 TL karşılığında satın aldırarak ve her veliden 2 top A-4 kağıdı isteyerek kaydının gerçekleştirilebileceğini aynı zamanda Halk Bankasına verdikleri IBAN numaralı hesaba 385 TL, veya durumu uygun ise üzeri rakam yatırmalarını söylüyor.

Okul yetkilileri Anayasa ihlali gerçekleştiriyor

Bahsi geçen yetkililer Anayasa hükümlerinin maddelerine göre düzenlenen Milli Eğitim Bakanlığı kararlarını resmen çiğnenerek Anayasa ihlali gerçekleştiriliyor. Hatırlatırız! Anayasa maddeleri muhalefetliği ve ihlali suç teşkil etmektedir.

1-Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre: "Taraf Devletler... İlköğretimi herkes için zorunlu ve parasız hale getirirler." (madde 28)

2-Anayasa'nın ilgili hükmüne göre: "İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır." (madde 42)

3-İlköğretim ve Eğitim Kanunu'na göre: "İlköğretim, ilköğretim kurumlarında verilir. Öğrenim çağında bulunan kız ve erkek çocuklar için mecburi, Devlet okullarında parasızdır." (madde 2) 

Bahane ve kılıf hazır ve aynı ifadeler: ''Hiç kimseyi zorunlu kılmıyoruz''

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yıllardır mücadele ettiği bu tür yetkililer gün geçtikçe daha çok artmaya başladı.

Cumhurbaşkanı, Başkan, Recep Tayyip Erdoğan'ın eğitim alanında yaptığı devrim niteliğindeki adımları maalesef bu tür yetkililer baltalayarak vatandaşın hükümete olan güvenini zedeliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde en çok eğitim ve öğretim alanına ödenek, imkan sağlanırken toplanılan katkı paylarının harcamaları ve ne şekilde kullanıldığı vatandaş tarafından merak ediliyor.

Bir öğrenciden 1 TL toplanırsa eğer ve İl ya da İlçede 1 Milyon öğrenci sayısı ile kıyaslanırsa 1 Milyon TL para ederek örnek verilebilir.

Cumhurbaşkanı, Başkan, Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanlığı ne kadar velileri katkı payı vermeyin diye uyarsa ve okul yetkililerine asla vatandaştan para istemeyeceksiniz talimatını versede bu tür bazı öğretim görevlilerinin bir kulağından giriyor, ötekinden çıkıyor.

Bu konu ile ilgili okul yetkilileri gerekli kurum ve kuruluşlar tarafından ifadeye çağırıldığı zaman ise net ve her zaman aynı idafeler ile; ''Biz velilerden asla zorla para istemiyoruz. İsteyen veliler Okul Aile Birliğine kendi insifiyatleri doğrultusunda para yatırıyor,'' şeklinde ifade kullanıyorlar.

Peki soruyoruz. Madem Velilerin insifiyatine kalmışsa eğer katkı payı ücret ödeneği peki neden velilerden okul kayıt formunu bile özel bir kırtasiyeden ücret karşılğı zorunlu kılarak aldırıyor ve her veliden yine zorunlu kılınarak A-4 kağıdı istiyor, almayan veliler, karşı çıkan veliler ile polemiğe girip kavga ediyorsunuz?

Anayasa maddelerinin ilgili açıklamasına göre velilerden katkı payı alınması ve istenmesi, teklif edilmesi dahi suçtur. Aynı zamanda katkı payı değil, her türlü meteryal ve benzeri maddi istek istenmesi ve teklif edilmesi, zorlanması'da suç teşkil etmektedir.

Velileri uyarıyoruz, CİMER veya Valiliğe, Kaymakamlığa şikayet edin

BİMER, CİMER, ALO 147 dilekçe ve diğer iletişim kanallarıyla yapılan başvuru ve şikayetlerde, kayıtlar esnasında okul yönetimlerince velilerden kayıt parası veya bağış adı altında para talep edildiği iddialarının yer aldığı belirtildi. Kanun değişikliğiyle zorunlu eğitim süresinin sekiz yıldan kesintisiz 12 yıla çıkarıldığı ve bu bağlamda Anayasa'nın 42'nci maddesinde "İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır" hükmünün yer aldığı hatırlatılarak, 

"İlgili yönetmeliğin Birlik Gelirleri başlıklı 15'inci maddesinin 2'nci fıkrasında, 'Birlikler, velileri hiçbir surette bağış yapmaya zorlayamaz, okul kayıt döneminde bağış ve yardım toplayamaz.

Ayrıca bakanlık tarafından yürütülen proje ve yapılan protokoller kapsamında okul ve kurumlarda yapılacak faaliyetlerden ücret talep edilemez' hükmü ve ilgili genelgede de 'Okul-aile birlikleri temsilcileri, öğrenci velileri ile bağış yapılması amacıyla karşı karşıya getirilmeyecek, öğrenci kayıt-kabulü ve diploma verilmesi karşılığında okul-aile birlikleri hesabına para yatırılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır' hükmü yer almaktadır.

Tüm yetkili kurumları göreve davet ediyor ve bir an önce bahsi geçen sorunların okullardan kaldırılmasını vatandaş olarak, kamuoyu vicdanı ile teklif ediyoruz. 
Bu haber 11.09.2018 03:34:41 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Bölge Haber Ajansı

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • ŞAHİN GÖKDERE VE SOLAK HALKIYLA BULUŞTU

 • Kepez’de trafik kazaları ile değişen hayatlar anlatıldı

 • Rant Değil Üretim İçin

 • Antalya’da Yüzeyaltı Damla Sulama Teknikleri Projesi

 • Evlenme ve boşanma istatistikleri açıklandı

 • Sanatseverler Mart ayında sanata doyacak

 • ‘Sahne Sırası Sende’nin birincisi AÜ

 • Öğrencilerden Türk Yıldızları’na davet mektubu

 • Antalya’nın fethinin 812. yılı

 • AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ: Belediye bütçesinden reklam yapılması kul hakkıdır

 • Türel Almanya’nın en prestijli ödülünü aldı

 • Mavi Ev’de ‘Yaşlılıkta cerrahi sorunlar’ konuşuldu

 • Kepez Santral’de tapu heyecanı

 • ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİNDE YENİ ADIM

 • ATSO’da Kadın ve Genç Girişimciler Seçimleri Tamamladı

 • Kepez’e çifte açılış

 • Turizm şoförlerine eğitim

 • Portakal kokulu Kitap Fuarı Kepez’de

Benzer Haberler


Google 300x120


Piyasalar


Futbol Ligleri Puan Tablosu


Hava Durumu