Haber / Yaşam

Hollandalılar gençlerin alkol ve uyuşturucu bağımlılığını `İzlanda modeliyle` önleyecek

Hollanda'da reşit olmayan gençler arasındaki alkol ve uyuşturucu kullanımı, bu konuda dünyadaki en başarılı ülke olan İzlanda'nın uyguladığı modelle önlenecek.
Hollanda'da reşit olmayan gençler arasındaki alkol ve uyuşturucu kullanımı, bu konuda dünyadaki en başarılı ülke olan İzlanda'nın uyguladığı modelle önlenecek.

"İzlanda modeli" için, gençler arasında bağımlılık sorunun yüksek olduğu Hollanda'daki 7 belediye, pilot bölge olarak belirlendi.

Ancak Amsterdam yakınlarındaki Edam - Volendam belediyesi, bu projeyi beklemeden 1 Ocak'tan itibaren İzlanda modelini hayata geçirme kararı aldı.

Çünkü bu bölgede, 14 yaşındaki çocukların yaklaşık yüzde 43 ayda en az bir kez alkol kullanıyor. Bu, ülke ortalamasının iki katından fazla.

Edam - Volendam Belediyesi, ebeveynler, şirketler ve spor kulüplerinin de katılımıyla, gençler arasındaki alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımına karşı etkin bir mücadele yürütecek.

Hafta sonları gençler için daha fazla spor etkinliği ve çeşitli uğraşlar düzenlenecek. Ebeveynlerin de desteğiyle gençlere yönelik daha sıkı kontroller uygulanacak. Reşit olmayan gençlere içki satanlara ağır yaptırımlar uygulanacak.

İzlanda, 20 yıl önce reşit olmayan gençler arasındaki alkol, sigara ve uyuşturucu bağımlılığı bakımından Avrupa'nın en sorunlu ülkesiydi.

Avrupa Birliği (AB) verilerine göre, ülkedeki 15 - 16 yaş grubundaki gençler arasında alkol kullanım oranı yüzde 23, esrar kullanım oranı da yüzde 17 civarındaydı.

Araştırmalara göre, gençlerin yüzde 42'si de ayda en az bir kez sarhoş olduğunu söylüyordu.

İzlanda hükümeti, giderek artan bu sorunla mücadele etmek için kapsamlı bir araştırma başlattı. Ders dışı etkinlik yapan çocukların daha az bağımlı olduğunun belirlenmesi üzerine, spor faaliyetlerine ağırlık verildi.

Gençlere spor ödeneği

Gençler, okul sonrası haftada 3 ile 8 kez spor yapmaya teşvik edildi. Devlet, çocuk başına yıllık 450 euro spor ödeneği ayırdı.

Gençler arasında yapılan bir ankete, madde bağımlılığı ile gençlerin ebeveynleri ile geçirdikleri zaman arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu ortaya koydu. Hükümet, ebeveynleri, çocuklarıyla daha kaliteli vakit geçirmeye teşvik etti.

Gençler, yaz tatilleri be boş zamanlarında belirli bir ücret karşılığında kamusal alanlarda temizlik ve diğer hizmetlerde çalışmaya özendirildi.

Hollandalı gençlerTelif hakkıGETTY IMAGES

İzlanda genelinde, ergenlik çağındaki gençler için sokağa çıkma yasağı kondu. Kışın gece saat 22:00, yazın da saat 00:00'dan sonra reşit olmayan gençlerin sokağa çıkması yasaklandı.

Yasak, mahallelerdeki gönüllü ebeveynler tarafından kontrol edildi. Son 10 yılda, gençlerin akşam saatlerinde dışarıda geçirdiği saat sayısı yarı yarıya azaldı.

Hükümet, alkol ve tütün reklamlarını tamamen yasakladı. Sigara satın almak almak için 18, alkollü içki satın almak için 20 yaş sınırlaması getirildi.

Litvanya'da da işe yaradı

Alkollü içki satışına sadece devlet denetimindeki mağazalarda izin verildi ve içki fiyatları arttırıldı.

Bu önlemler sayesinde 20 yıl içinde alkol kullanan gençlerin oranı yüzde 2'ye, esrar kullananların oranı da yüzde 7'ye geriledi. Ayda en az bir kez alkol aldığını söyleyenlerin oranı da yüzde 5'e düştü.

İzlanda tarafından hayata geçirilen önlemler, diğer Avrupa ülkeleri tarafından da yakından izlenmeye başlandı. Litvanya'nın Kaunas kentindeki sigara ve alkol tüketimi, İzlanda modeli sayesinde 2006'den bu yana yüzde 30 azaldı.

Hollanda'da yeni yıldan itibaren hayata geçirilecek modelin başarılı olup olmayacağı merak ediliyor. Çünkü İzlanda'nın aksine Hollanda'da içki fiyatları neredeyse 4 kat daha ucuz ve süper marketlerden spor kulübü kantinlerine kadar birçok yerde alkollü içki satın almak mümkün.

 

BBC : Yusuf Özkan Lahey Hollanda
Bu haber 16.12.2018 17:23:22 tarihinde eklenmiştir.

Net GAZETE Net GAZETE tarafından hazırlanmıştır.


Haber Kaynağı : Anadolu Ajansı

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Dayton Anlaşması'nın gözden geçirilmesi şart'

 • 'Trump'ın Suriye'den çekilme kararında geri adım yok'

 • Eğitimde yarın 'tatil zili' çalacak

 • Antalya'nın çöpü 135 bin konutu aydınlatıyor

 • Antalya'da 'Müzede Selfie Günü' etkinliğine büyük ilgi

 • Anfaş, 30.hotel Equipment ve 26.food Product Fuarları açıldı

 • Antalya tarımı 4 dile çevrildi

 • Erdoğan Kahya'nın acı günü

 • Konya-Antalya karayolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor

 • Ekmek teknesi için ölümüne mücadele etti

 • Antalya'da facia kıl payı atlatıldı

 • Fırtınadan kapanan sahil yolu ulaşıma açıldı

 • Antalya'da geniş kapsamlı trafik ve asayiş uygulaması yapıldı

 • Kuru soğanda gümrük vergisi geçici olarak sıfırlandı

 • 'Çiçero' 18 Ocak'ta vizyona girecek

 • 'İlk yapacağımız işlerden birisi 24 saat açık kütüphane'

 • Erdoğan ile Trump Suriye ve ikili ilişkileri görüştü

 • Asselborn: 'Türkiye'nin bölgedeki rolünden memnuniyet duyuyoruz'

Benzer Haberler