Bölge-Yerel / Teknoloji

Türk mühendislerin yaptığı `Drone Savar`a talep yağıyor

Antalya'da yüzde 100 yerli tasarımla drone savar üreten firma, hafifliğinin yanı sıra hem doğrusal hem de dairesel çalışma kabiliyetiyle benzerlerinden ayrılan bu ürünün ihracatına başlayacak.

Türk mühendislerin yaptığı 'Drone Savar'a talep yağıyor 

ANTALYA

Antalya'da yerleşik bir firma tarafından, Türk mühendislerinin tasarımıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için üretilen "drone savar"a yurt dışından da talep gelmeye başladı. Firmanın ürettiği 7 çeşit drone savar, hareket kabiliyetinin genişliğinin yanı sıra hafifliğiyle de dikkati çekiyor.

Ulusal Harp Teknolojileri Savunma Sistemleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Veli Erçelik yaptığı açıklamada, "drone"ların son zamanlarda yüksek erişilebilirlik ve düşük maliyetleri sebebiyle yaygın olarak kullanılmaya başlandığını söyledi.

Drone veya insansız hava araçlarını sadece kolluk kuvvetlerinin kullanmadığını, bu araçlarla terör maksatlı uçuşlar da yapıldığını dile getiren Erçelik, "Özellikle miting, konser, stadyum ve benzeri halka açık etkinliklerde bu cihazların ateşli silahlarla durdurulmaları ciddi sakıncaları beraberinde getiriyor. İHA/dronelara karşı mutlaka drone savarlar kullanılmalı. Buna en son örneği, 10 Kasım törenlerinde Şırnak Valiliğine terör amaçlı düzenlenen saldırıyı gösterebiliriz" dedi.

Erçelik, drone savar ile elektromanyetik saldırıya maruz kalan droneların komuta kontrolle bağlantıyı kaybederek etkisiz hale getirildiğini söyledi. Drone savarın insan ve çevreye zarar vermediğini belirten Erçelik, sessiz ve hızlı sonuç vermesi nedeniyle drone savarın, drone ile mücadelede etkin bir çözüm sunduğunu vurguladı.

Droneların tehdit oluşturabileceğini gördükten sonra TSK'nın talebi doğrultusunda drone savar üretimine başladıklarını anlatan Erçelik, şöyle devam etti:

"Biz yaklaşık 20 yıldır jammer üreten bir firmayız. Son 13-14 aydır da drone savar üretimi yapıyoruz. Şu an sadece TSK'ya bağlı birimlerle çalışıyoruz. Afrin'de cihazlarımız var. 2019 yılından itibaren Ukrayna, Venezuela ve Arnavutluk'a ihracat yapmaya başlayacağız."

Son ürettikleri İHA-MAX isimli drone savarın, dronu hem doğrusal hem de dairesel olarak bloke edebilen bir silah olduğunu ve menzilinin 2 kilometrelik bir mesafeye ulaştığını belirten Erçelik, şunları söyledi:

"Halen dünyada üretilen bütün drone savarlar doğrusal atış yapıyor. Karşısındakini düşürmek veya geri göndermek için yapılan silahlardır bunlar. Bizim ürettiğimiz İHA-MAX ise sürü halinde tehdit arz eden dronelara karşı yapılan bir ürün veya silahtır. Tamamen yerli ve milli bir üründür. Türk mühendislerimizin el emeği, göz nuru, teknolojinin en son noktasıdır. Dünyadaki ve ülkemizdeki mevcut drone savarlar 12-25 kilogram arasında değişmektedir. Bunlar taşınamayacak kapasitede cihazlardır. Düşünebiliyor musunuz 17 kilogramlık bir cihazı asker veya güvenlik güçleri ne kadar taşıyabilir? Bizim ürettiğimiz drone savarlar ise 3-4 kilogram. 2 kilometreye kadar etkin bir mesafesi var. Hem doğrusal hem de dairesel olarak çalışabilen, teknoloji harikası bir silah."

Halen 7 çeşit drone savar ürettiklerini, sadece silah olarak değil, 3 kilometre, 5 kilometre ve 10 kilometrelik kafes denilen sistemler de imal ettiklerini anlatan Erçelik, "Örneğin bir şehrin tamımını bloke edebilecek sistemler üretebiliyoruz. Hiçbir dronenun içeri giremeyeceği kafes sistemi. Sadece küçük değil, büyük cihazlar da üretiyoruz" dedi.

Erçelik, firmaya bireysel talepler de geldiğini belirterek, "Sanatçılar, arazi sahipleri, iş adamları da bu cihazlardan istiyor ama 5201 Sayılı Harap Araç ve Gereçleri ile Silah, Mühimmat ve Patlayıcı Madde Üreten Sanayi Kuruluşlarının Denetimi Hakkında Kanun çerçevesinde, drone savarlar da artık silah sayılıyor ve kontrole tabi cihazlar. Dolayısıyla bireysel müşterilerin kullanması yasal değil" dedi.
Bu haber 21.11.2018 12:12:41 tarihinde eklenmiştir.

Net GAZETE Net GAZETE tarafından hazırlanmıştır.


Haber Kaynağı : Bölge Haber Ajansı

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Erdoğan: 'Paris'te yaşananlar karşısında kör, sağır ve dilsiz oldular'

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan MİT Başkanı Fidan'ı kabul etti

 • Bahçeli: 'Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu hafta içinde görüşmeyi bekliyoruz'

 • Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin sahipleri belli oldu

 • Macron: 'Ekonomik ve sosyal olağanüstü hal ilan edeceğim'

 • İddaa ihalesi iptal edildi

 • Büyüme rakamları açıklandı

 • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan, 'Ölümle Tokalaşma' mesajı

 • Emekli doktorun son sözü 'Kendi canınızı kurtarın' oldu

 • Ekmekten çıkan cisim, şaşkınlığa uğrattı

 • Meteorolojiden sağanak ve fırtına uyarısı

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nikah şahidi oldu

 • Bakan Çavuşoğlu: 'Fransız polisinin kullandığı aşırı güç ibretliktir'

 • Milliyetçi Harekat Partisin'de 152 aday daha belirlendi

 • Antalya'nın en genç AK Parti aday adayı Emrah Egemen

 • Hac ön kayıtları başladı

 • Türel nikahı kıydı Çavuşoğlu şahit oldu

 • Erdoğan: 'Avrupa sokaklarındaki görüntüleri endişeyle takip ediyoruz'

Benzer Haberler
Piyasalar


Futbol Ligleri Puan Tablosu


Hava Durumu


Google 300x250