Antalya

Bu mehter takımı çok `özel`

Antalya'da bedensel, görme, işitme ve zihinsel engelli ile otistik ve down sendromluların görev aldığı mehter takımı, çeşitli etkinliklerde seslendirdikleri marşlarla ilgi görüyor.

Bu mehter takımı çok 'özel'KEPEZ

Antalya'da bedensel, görme, işitme ve zihinsel engelli ile otistik ve down sendromluların görev aldığı mehter takımı, çeşitli etkinliklerde seslendirdikleri marşlarla ilgi görüyor.

13-51 yaşlarındaki bedensel, görme, işitme ve zihinsel engelli ile otistik ve down sendromlu 24 kişinin oluşturduğu mehter takımı, bir çadırda su bidonlarıyla antrenman yapmaya başladı.

Kepez Belediyesi destekliyor

Yaklaşık 1,5 yıl süren bu çalışmanın ardından Kepez Belediyesinin destekleriyle enstrümanlarına kavuşan topluluk üyeleri, özel gün ve haftalarda çeşitli kurum ve kuruluşların etkinliklerinde sahne alarak, öğrendikleri beş marşı seslendiriyor.

1,5 yıl önce hayata geçirildi

Dernek Başkanı Gülcan Ay, yaptığı açıklamada, dernek şubesinin 2013 yılında kurulduğunu, o günden beri mehter takımı oluşturma fikirleri olduğunu söyledi.

Yaklaşık 1,5 yıl önce fikirlerini hayata geçirdiklerini ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün destekleri sayesinde bugünlere geldiklerini anlatan Ay, "1,5 yıl oldu ve 5 marşla şimdi sahnelerde yer almaya başladık. Çocuklarımız çok mutlu. Ailelerimiz çok mutlu. Amaç onları topluma kazandırmak. Toplumda fark edilmelerini sağlamak. Yaptığımız bu işten son derece mutluyuz." diye konuştu.

Ay, mehter takımını kurarken engellilerin de diğerleri gibi bir şey yapabileceklerine inanarak yola çıktıklarını ifade ederek, grubu "Yapabilirsiniz" diyerek motive ettiklerini anlattı.

Her insanın yapabileceği şeyler olduğu gibi yapamayacakları da bulunduğunu vurgulayan Ay, şöyle konuştu: 

"Burada farklı konseptlerde 24 çocuğumuz mehteran takımında görev alıyor. Hepsi aynı işlemi yapmıyor. Farklı farklı aletleri çalıyorlar. Çalamayacak düzeyde olanlar da bayrak tutuyorlar. Dolayısıyla bu grubun içine dahil olmuş oluyorlar. Hepsi, herkesin bir görevi olduğunu ve o görevi layıkıyla yapmak istediklerinin bilincinde. Onları yapabileceklerine inandırdık. Aileleri de inandırdık çünkü böyle çalışmalar sadece bir kişinin emeğiyle olmuyor. Gerçekten arkada bir ordu gibi ailemiz, belediyemiz, hocamız vardı."

Hedef turneye çıkmak

Dernek Başkanı Ay, mehteran takımının artık sahne ve mikrofon heyecanı yaşamadığını ve kendilerini ifade etmekte zorluk yaşamadığını vurguladı.

Engelli bireyleri engelsiz bireylerden ayırt etmemek gerektiğinin altını çizen Ay, şunları kaydetti: 

"Nasıl ki çocuklarımız bir şey yapabildiği zaman kendine güven geliyorsa engelli çocuklarımız için de bu böyle. Güven kazandılar. Kendine güven kazanan birey evin içinde de güven ifade etmeye başladı. Ailede de bir farkındalık gelişti. 'Benim çocuğum bir şeyler yapabilir.' diye bu kez aile de çocuğuna karşı bir farkındalık geliştirdi. Dolayısıyla sahne aldığımız yerlerde, toplumda da 'Engelli bireyler mehteran takımı kurmuşlar. Çok da güzel icra ediyorlar' diye bir farkındalık gelişti. Bizim amacımız da buydu. Her geçen gün de marşların sayısını artırarak ilerleyen dönemlerde turnelerle devam etmeyi düşünüyoruz."

"Su bidonları ile ritm"

Mehteran takımının eğitmeni Ali Uşaklı da çocukları önce ritimle tanıştırdıklarını söyledi. Ritim duygusu ve müziğin engellilerin daha önce hiç çalışmadıkları bir olay olduğunu dile getiren Uşaklı, "Çalışmalara çadırda başladık. Davullarımız bile yoktu. Su bidonları ile ritim vurarak böyle bir süreç geçti. Bir yıl içerisinde enstrümanlarımız geldi. Vurmalı sazlarla şarkı ve sözleriyle birlikte yürüyüşler yaparak biz bu işi aştık." diye konuştu.

Uşaklı, yaptıkları çalışmalar sonucunda topluluğun ritim duyguları, müziği hissetme ve müziğe adaptasyonlarının geliştiğini vurgulayarak, artık hiç problem olmadan marşları çalabildiklerini anlattı.

"Farklı bir duygu"

Mehter takımında zurna çalan görme engelli Türkçe öğretmeni Selami Çiftçi, arkadaşının vasıtasıyla mehter takımına girdiğini belirterek, daha önce kaval ve ney üflemeyi bildiği için zurna çalmanın kendisi için zor olmadığını dile getirdi.

Sahnede bulunmanın başlı başına farklı bir olay olduğunu belirten Çiftçi, "Önünüzde izleyici kitlesi var ve siz onlara hitap ediyorsunuz. Kendiniz bir şeyler başarıyorsunuz. Farklı bir duygu." dedi.
Bu haber 04.04.2017 11:41:27 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Net Gazete.com.tr

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Antalya okçular tekkesi açıldı

 • Polisin sınava yetiştirdiği öğrenciden teşekkür ziyareti

 • Paket turda Rusya bereketi

 • Türel kavşak yeni çalışmalarını anlattı

 • Erdoğan: 'AB sürecini kazan-kazan anlayışıyla sürdüreceğiz'

 • CHP cadı kazanı gibi kaynıyor

 • Erdoğan'ın uçağında sürpriz misafirler

 • ABD'den flaş Rakka operasyonu açıklaması!

 • Yıldırım: “Irkçılık AB’nin geleceğinde endişe doğuruyor”

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı May ile görüştü

 • Bakan Işık, ABD'li mevkidaşıyla telefonla görüştü

 • Ali Fuat Yılmazer 'Erdoğan'a hakaret'ten hapis cezası aldı

 • Yeşilyurt ve Akar'a 'Atatürk'e Hakaretten' gözaltı kararı

 • Donald Trump, FBI Direktörü'nün görevine son verdi

 • Antalya'da Narko-sokak operasyonu

 • Alanya'da uyuşturucu operasyonu

 • Türkiye golf turu 6. ayağı sona erdi

 • Antalya’da Mayıs ayında karla mücadele

Benzer Haberler