Antalya

PKK`lı sanığa 3 kez ağırlaştırılmış müebbet istendi

15 Temmuz 'demokrasi nöbeti' tutulurken, terör örgütünce bir banka konulan sırt çantasındaki dizüstü bilgisayara yerleştirilen el yapımı bombayı patlattığı ileri sürülen PKK'lı sanıklardan Yunus K. hakkında 3 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi.

PKK'lı sanığa 3 kez ağırlaştırılmış müebbet istendiANTALYA

Cumhuriyet Meydanı'nda geçen yıl ağustos ayında, 15 Temmuz 'demokrasi nöbeti' tutulurken, terör örgütünce bir banka konulan sırt çantasındaki dizüstü bilgisayara yerleştirilen el yapımı bombayı patlattığı ileri sürülen PKK'lı sanıklardan Yunus K. hakkında 3 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi. Tutuksuz 3 sanık için de PKK terör örgütü üyeliğinden 10'ar yıl hapis talep edildi.

Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda geçen yıl 3 Ağustos akşamı 'demokrasi nöbeti'nde darbe girişimi protesto edilirken meydana gelen patlamayla ilgili 2'si tutuklu, 4 sanığın yargılanmasına 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Davanın ikinci duruşmasında, bir arkadaşıyla Cumhuriyet Meydanı'na bıraktığı bomba patladıktan sonra Burdur'daki birliğine askerliğini yapmak için teslim olduğu iddia edilen tutuklu sanıklar Yunus K. ve İbrahim O. ile tutuksuz sanıklar Ferhat U. ve Davut E. hazır bulundu.

Dizüstü bilgisayarına bomba düzeneği kurdular

Duruşmada mütalaasını veren savcı, 'demokrasi nöbeti'nin düzenlendiği Cumhuriyet Meydanı'na 70 metre mesafede patlama meydana geldiği, 2 kişinin hayati tehlike arz etmeyecek şekilde yaralandığı, 4 kişi ile Akdeniz Ormancılar Derneği'nin zarar gördüğünü, bombanın dizüstü bilgisayarın içine yerleştirildiğini kaydetti.

Metal çiviler ve kimyasallarla tahribat ve parça tesiri artırıldığı tespit edilen bombayı olay yerine bırakan Yunus K. ile halen yakalanamadığı için dosyası tefrik edilen Mehmet Süleyman U.'ın Antalya'ya iki gün arayla geldiği kaydedildi.

İki gün arayla geldiler ve o gece buluştular

Mehmet Süleyman U.'nun patlamadan iki gün önce Diyarbakır'dan Antalya'ya gelip bölgede keşif yaptığı belirtilen mütalaada, 3 Ağustos günü saat 14.48'te ise Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kimya Öğretmenliği bölümünden mezun Yunus K.'nın kente geldiği belirtildi. Yunus K.'yı otobüs terminalinde Mehmet Süleyman U.'ın karşıladığı kaydedilen mütalaada, ardından ikilinin 3 Ağustos akşamı saat 20.48'te Varlık Mahallesi Yıldız Caddesi'ndeki duraktan bir halk otobüsüne binip Cumhuriyet Meydanı yakınlarında indikleri belirtildi. Ardından Yunus K.'nın yanından sırt çantasıyla ayrılıp geri dönen U.'ın patlayıcıyı banka koyduktan sonra iki şüphelinin saat 21.00 sıralarında olay yerinden hızla ayrılarak halk otobüsüne binip kaçtıkları, saat 21.26 sıralarında ise bombanın patladığı bildirildi.

Patlamanın ardından askerliğini yapmaya gitti

Kaçan iki şüphelinin önce Kültür Mahallesi'ndeki bir kahveye, ardından İbrahim O.'ın kullandığı bir kiralık araçla Yeşilyurt Mahallesi'ndeki Davut E. ile Furkan O.'ın evine gittikleri kaydedildi. 4 Ağustos günü ise Yunus K.'nın bir otobüsle Burdur'daki 58'inci Piyade Alay Komutanlığı'na teslim olup askerlik yapmaya başladığı belirtildi.

Yunus K.'nın devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozma suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle cezalandırılması istenen mütalaada, sanığın ayrıca örgüt üyeliği suçundan ve olayda yaralanan iki kişiyi öldürmeye teşebbüs eylemlerinden iki kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkum edilmesi istendi. Sanığın ayrıca mala zarar verme eylemlerinden de cezalandırılması istenen mütalaada, diğer sanıkların ise terör örgütü üyeliğinden 10'ar yıla kadar hapsi istendi.

Yapılan müzakere sonucu tutuklu sanıklardan İbrahim O.'ın adli kontrolle tahliyesine karar veren mahkeme, esas hakkındaki mütalaaya karşı süre talep edilmesi üzerine duruşmayı erteledi.
Bu haber 31.03.2017 22:23:10 tarihinde eklenmiştir.

Fikret Eray KÜMBETLİOĞLU Fikret Eray KÜMBETLİOĞLU tarafından hazırlanmıştır.


Haber Kaynağı : Bölge Haber Ajansı

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Uzmanlar Beyni İnceleyerek Parkinson'a Çözüm Arıyor

 • Kardinal'in başı cinsel taciz iddiasıyla dertte

 • Bak şu karganın yaptığına

 • Elmalı MYO’dan Engel Algılayan Gözlük

 • Türk Konseyi Gümrük İdareleri 6. Toplantısı Antalya'da yapıldı.

 • Antalya okçular tekkesi açıldı

 • Polisin sınava yetiştirdiği öğrenciden teşekkür ziyareti

 • Paket turda Rusya bereketi

 • Türel kavşak yeni çalışmalarını anlattı

 • Erdoğan: 'AB sürecini kazan-kazan anlayışıyla sürdüreceğiz'

 • CHP cadı kazanı gibi kaynıyor

 • Erdoğan'ın uçağında sürpriz misafirler

 • ABD'den flaş Rakka operasyonu açıklaması!

 • Yıldırım: “Irkçılık AB’nin geleceğinde endişe doğuruyor”

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı May ile görüştü

 • Bakan Işık, ABD'li mevkidaşıyla telefonla görüştü

 • Ali Fuat Yılmazer 'Erdoğan'a hakaret'ten hapis cezası aldı

 • Yeşilyurt ve Akar'a 'Atatürk'e Hakaretten' gözaltı kararı

Benzer Haberler