Turizm

Antalya`da 3,5 milyon Rus`u, 1,5 milyon Ukraynalıyı ağırlarız`

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, bu yıl Antalya'da 3,5 milyon Rus ve 1,5 milyon Ukraynalı turisti ağırlayacaklarını düşündüklerini bildirdi.
ANTALYA

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, bu yıl  Antalya'da 3,5 milyon Rus ve 1,5 milyon Ukraynalı turisti ağırlayacaklarını düşündüklerini bildirdi.

Duran, yaptığı açıklamada, Rus turistler açısından  Antalya'da ciddi bir hareketliliğin başladığını, yılın ilk 2 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 bin 500 civarında artış bulunduğunu söyledi.

Rusya pazarında 2015 rakamlarına gidildiğini ve hatta 2014 rakamlarına doğru da bir trend olduğunu kaydeden Duran, "Tabii burada bir şey daha var, uçak. Uçakların doğru planlanması çok önemli. Elimizde yeteri kadar uçacak uçak var mı? Bir duyuma göre eskiden nisanın 26'sında, 28'inde başlayan uçaklar bu sene 1 Nisan'dan itibaren başlayacak deniyor. Bunların hepsi gerçekleştiği takdirde  Antalya 3,5 milyon Rus'u ağırlar." diye konuştu.

Duran,  Rusya ile ilintili  Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin de bulunduğunu belirterek, "Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan gibi ülkeler var. Buralarda da zaten bir yükseliş trendi var." ifadelerini kullandı.

Ukrayna ile  Türkiye arasında kimlikle seyahatin önemine de dikkati çeken Hakan Duran, şöyle devam etti: 

"Ukrayna'da birçok insanın pasaportu yok. Onların ekonomisi de şu anda çok parlak değil ama kimlikle seyahat edilebilmesi özellikle  Antalya'daki 4, 3, 2 diye gidebilecek yıldızlı otellere çok büyük potansiyel yaratacaktır. Fiyat ve hizmet bağlamında baktığımız zaman Ukraynalı misafirlerin de gelebileceği çok ortada. Geçen sene 1 milyon 50 bin, 1 milyon 60 bin civarında Ukraynalı gelmişti, Ukraynalı turistte bu sene 1,5 milyonu buluruz diye düşünüyoruz."

İç turizmde 8 milyon beklentisi

İç turizmin de son yıllarda yükselen bir trendle geldiğini ifade eden Duran, "Burada iç turizm yapan tur operatörlerine teşekkür etmek lazım. Hakikaten çok organize,  Türkiye'nin dört bir yanındaki turistlik tesisleri iyi inceleyerek planladılar. Bugün gazetelere baktığınız zaman neredeyse 4-5 sayfası iç turizmle ilgili reklamlar." dedi.

Erken rezervasyonun da çok büyük avantaj getirdiğini ve iç turizmi hareketlendirdiğini belirten Duran, erken rezervasyon ile yüzde 50'lere varan avantajlarla tatil yapmanın sağlandığını söyledi. Duran, "Kredi kartına taksitlendirme de ayrı bir avantaj oldu. Geçen sene iç turizmde 7 milyon kişi civarında bir hareket vardı, bu sene yüzde 15 artışla giderse 8 milyonu rahat buluruz diye düşünüyorum." diye konuştu.

Thomas Cook'un açıklamaları

İngiliz tur işletmecisi  Thomas Cook'un, "Zor geçen 2016'nın ve bu sezona yavaş başlangıcın ardından müşterilerin  Türkiye'ye gitmeye başladıkları" yönündeki açıklamasını değerlendiren Duran, İngilizlerin seyahat konusunda bütçelerine çok dikkat ettiklerini söyledi.

İngilizlerin  Türkiye'deki tatil keyfini de çok iyi bildiklerini ifade eden Duran, şunları kaydetti: 

"Yani hem golf hem de deniz-güneş turizmi bakımından İngiliz tatilciler bizim Akdeniz ve Ege sahillerimizi yıllarca kullanmışlardır. Buradaki otel kalitesinin, hizmet kalitesinin vazgeçilmez olduğunu biz her zaman söylüyoruz. Şu anda İspanya, Portekiz, Yunanistan, Bulgaristan,  Hırvatistan'daki doluluklarla ve yüksek fiyatlarla kıyasladığınız zaman tekrar buraya dönme ihtiyacını duymuş olabilirler. Özellikle bizdeki otel kalitesi ve her şey dahil konsept çocuklu aileler için son derece önemli."

Bazen "her şey dahil" sisteme kızsalar da beğenmeseler de şu anda Antalya'yı ayakta tutan bir sistem olduğunu ifade eden Duran, "Ben şunu söyleyeyim, biz bu her şey dahil elbisesinden kolay kolay vazgeçemeyiz. Şu anda sistem içerisinde önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde ben her şey dahilden vazgeçilecekmiş gibi göremiyorum. Bu benim tamamen şahsi kanaatim. Her şey dahili de yıllardır Antalya'ya misafir çeken ana unsur olarak görüyorum." dedi.

Duran, 2008 yılında bütün Avrupa'da ekonomik kriz varken, birçok ülkede turizm gelirleri düşmüşken Türkiye'de az da olsa artış olduğunu, bunun en önemli sebebinin de her şey dahil sistem olduğunu sözlerine ekledi.
Bu haber 31.03.2017 04:33:37 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Bölge Haber Ajansı

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • ADNAN OKTAR ÇETESİNE BÜYÜK OPERASYON

 • ÇAVUŞOĞLU İLE DEVAM

 • Son model arabalı ayakkabı hırsızları aranıyor

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim manifestosunu açıkladı

 • Başkan Türel, ‘Beykonak sahili Kumluca’ya çok yakıştı’

 • İlber Ortaylı, Yörüklere Yörüklüğü anlattı

 • Çavuşoğlu'ndan ABD'ye F 35 tepkisi: Karşılığını alırlar!

 • Zeki Kılınç: ''Bu mücadele bitmeyecek''

 • Yaşlı Adama, istenen müebbet hapis indirildi

 • Antalya'da uyuşturucu operasyonu

 • Baykal milletvekilliği için adaylık başvurusu yaptı

 • Antalya'da 124 isim 16 kişi arasına girmek için mücadele edecek

 • Gülçin Özboz aday adayı oldu

 • Murtaza Tamyürek aday adayı oldu

 • Operasyon yapılan bakkaldan cephanelik çıktı

 • Eurasia Airshow, Türk Yıldızları'nın gösterisiyle sona erdi

 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne doğru

 • Alanya'da gözaltına alınan 8 torbacı tutuklandı

Benzer Haberler